Ako u kolonu za kromatogrfiju sastavimo naravno po propisu i kao smjesu stavimo vodenu otopinu šećera i soli( jedan uzorak ). To je dakle eluens, i kada odvrnemo pipac i počmemo kap po kap ispušati eluat, i kada sve ispustimo, tvar koja je u predlošku je po svom sastavu -što?????. Koja je uopće korist od takvog tipa kromatogrfije, koja je praktična primjena, i što se sve može raditi se eluatom iz predloška, odnosno kako odrediti sastav smjese i dr. 2.) Gdje se mogu naći standardi za Rf vrijednosti kod kromatografije??? Unaprijed hvala!!!!

Ime i prezime: sven stojanović vladostojanovic@inet.hr

 


1. Eluens je otapalo (ili smjesa otapala) koje koristimo u kromatografiji. Ova smjesa šećera i soli je samo uzorak. Što će izaći prvo u eluatu, šećer ili sol, ne znam. Ovisi što je stacionarna faza. Ako stacionarna faza nije dobro izabrana ili je kolona prekratka, sastojci se neće ni odvojiti.
2. Kromatografija (tankoslojna, na stupcu, plinska, HPLC...) je jedna od najvažnijih metoda u analitičkoj kemiji. Uzmi neku knjigu iz analitičke kemije (možda će i enciklopedija ili nešto iz opće kemije biti dovoljno) pa pogledaj ćemu sve može poslužiti.
3. Odrediti sastav frakcije eluata se može na mnogo načina. Mislim da je najjednostavnije, vjerojatno i najjeftinije, utvrditi što imamo u predlošku pomoću tankoslojne kromatografije.
4. Rf vrijednosti se moraju odrediti posebno. One ovise o uvjetima u kojima se kromatografija izvodi. Zato se obično napravi kromatografija s čistim spojem, odrediš njegov Rf i usporediš s uzorkom.
5. Kasnije si pitao i može li se upotrijebiti želatina kao stacionarna faza. Nije mi poznato. Sumnjam, želatina se polako otapa u vodi i baš ne propušta tekućine pa bi kromatografija tekla presporo. Možda kad bi želatina bila nanešena na u tankom sloju na neki nosač velike površine. Ali i dalje ostaje problem otapanja. Nešto slično želatini koristi se u podvrsti kromatografije - gel-kromatografiji. Tamo su stacionarna faza male kuglice polimera (ali netopljive u vodi).

Čini mi se da sam ti sada odgovorio na sva tvoja pitanja. Osim onoga o koprivama, ali o tome ništa ne znam. Ako saznam, javit ću ti.
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija