molim Vas,da li mi možete dati informaciju(literatura,internet str.) na temu "UTJECAJ IONSKE JAKOSTI NA OTAPANJE VAPNENCA U PROSJEČNOJ RIJEČNOJ VODI" hvala

Ime i prezime: krešimir cerovečki ceroveckihr@yahoo.com

Najbolje da mi se javiš osobno na moj mail koji piše tu ispod i malo detaljnije objasniš što ti treba. Jer prosječna riječna voda ne postoji (sastavi jako jako variraju), a u većini tokova u Hrvatskoj kalcijev karbonat bi se taložio, ne otapao (iako je otapanje sastavni dio procesa taloženja). Što se tiče onoga utjecaja, pri niskim ionskim jakostima uzima se da vrijedi Debye-Hückelova teorija. Povećanjem ionske jakosti raste topljivost kalcijeva karbonata. Međutim, čak i ako je voda nezasićena s obzirom na karbonat pa se mineral otapa, treba uzeti u obzir kinetiku. A tu su organske kiseline iz humusa, magnezij, temperatura... Za početak: www.autoteka.com/eskola/kem/udzbenik/sedra/sedra_03.php3 (tekst bi uskoro trebao biti dopunjen i dorađen).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr