Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

970. Dali se za chem web plaća članarina?
ivor bihar
15.05.2003
969. 1.Najveća valna duljina zračenja koja se može upotrebiti za ionizaciju atoma natrija u njegovom osnovnom stanju je 241 nm. Kolika je molarna energija ionizacije natrija? 2. Iz navedenih veličina u kJ/mol za rubidijev klorid izračunaj afinitet atoma klora prema elektronu: energija kristalne rešetke RbCl(c) = -665 kJ/mol energija disocijacije Cl2(g) = +226 kJ/mol entalpija sublimacije (atomizacije) Rb(s) = +84 kJ/mol energija ionizacije Rb(g) = +397 kJ/mol standardna molarna entalpija stvaranja RbCl(s) = 439 kJ/mol
Petar Špoljar
01.05.2003
968. Htjela bi više saznati o radiju i poloniju,te o djelovanju supružnika Currie.Puno hvala unaprijed!!!!!
Mateja Hajdinjak
11.05.2003
967. molim vas da mi napisete nesto o ugljikohidratima(na koji se sve nacin mogu dobiti,gdje ih najvise ima i nesto opcenito o njima...),vise nego sto imamo u udzbeniku 8. razreda!unaprijed hvala!!!!!!!!!!!!!!
petra plazonic
02.04.2003
966. Možete mi reći nešto o kompleksnim spojevima,osobito klatratima?Na kojim stranicama bi mogao naći još podataka o tome?Hvala!
kruno sakač
01.05.2003
965. Zanjima me di mogu nači nešto opširnije o polisaharidima i dali mi možete vi odgovoriti .Unaprijed hvala
boris košir
24.04.2003
964. što znači pojam amino? Što je to pentoza, a što heksoza, te disocijacija?
ana bulović
30.04.2003
963. Molila bi Vas da mi pojasnite šta je precipitacija, odnosno pojam precipitacije i precipitata vezano za problematiku filtriranja pitke vode. Također bi Vas zamolila za uputu na literaturu vezanu za problematiku kemijskih procesa pri kolmaciji (začepljenju) filterske ispune. Unaprijed zahvalna, asistentica Jusic
Suvada Jusic
24.04.2003
962. Molim vas da mi odgovorite na ovo pitanje. prikažite mi kemijskom jednadžbom polimerizaciju četiri molekule etena! Unaprijed hvala!
Aleksandra Radaković
06.05.2003
961. Kako se može na jednostavan način (ali precizno) kvantitativno odrediti koncentracija sumporova(IV) oksida u zraku?
Đani Škalamera
01.05.2003
960. Malo o seminarima.Bila sam na seminaru koji se održavao u Novom Marofu i moram reči da uopće nije predugo trajao-po mom mišljenju trajao je i prekratko.Teme su zbilja bile zanimljive,predavanja SUPER!!!!!!!!!Sve same pohvale!Jedino da se ti seminari održavaju češće i svaki put u nekoj drugoj školi,jer puno je onih koji bi htjeli znati više,a možda nemaju prilike gdje i kako saznati nešto više o nečem tako lijepom i zanimljivom kao što je kemija.Jer toliko je toga što još ttreba naučiti!A preko kemije zbilja možemo naučiti o svemu onome što je oko nas i u nama!Zato održavajte seminare češće,jer puno je mladih,gladnih mozgova koji vape za znanjem(predavanja su vam ODLIČNA,te su mnoge moje prijatelje potakle na razmišljanje o kemiji).Hvala,i da-kad je sljedeći seminar??!!!!
Mateja Hajdinjak
11.05.2003
959. Možete mi nešto napisat o celulozi ,viskozi i papiru;kakva veza postoji između njih?
Mateja Bratanić
04.05.2003
958. Koja je razlika između čvrstih i tekućih sapuna?
Ines Buratović
01.05.2003
957. Imam tri pitanja i, ako ste ikako u mogućnosti, molim Vas da mi odgovorite: 1) Koji točno produkti nastaju gorenjem saharoze (recimo, zapalimo etanol i saharozu - što je po sastavu ona crna masa koja zaostaje nakog izgaranja)? Koji je to tip reakcije - karbonizacija? Možete li malo detaljnije pojasniti?; 2) Je li oko svih jednostrukih kov. veza moguća slobodna rotacija (C-C, C-N, C-Cl, C-H...)? i 3) Imamo li složeni organski spoj koji sadrži etersku (-O-),estersku, hidroksilnu i amidsku skupinu (-CONH2) (ne aminsku!), koja će od njih prva reagirati u kiseloj, a koja u bazičnoj sredini? P.S.: Ne znam jeste li dobili moje pitanje otprije 2 mjeseca i hoće li na njega biti odgovoreno? Zahvaljujem i svima veliki pozdrav!
Mario Šestan
30.04.2003
956. gdje mogu nabaviti kemijski pribor i posuđe?
ivor lončarić
30.04.2003
955. Molim vas da mi napišete nešto o štetnom djeovanju kalijevog karbonata,odnosno da li uopće djeluje štetno na čovjeka.MOlim vas ako je moguće kako brzo ogdovorite jer mi je zbilja hitno...hvala
Ana Šešelja
30.04.2003
954. Što sve napravi klor kad ga netko udahne u nešto većoj količini?
Ivica Cvrtila
29.04.2003
953. 1.Možete li mi navesti nekoliko organskih otapala u kojima se anorganske soli npr. modra galica,vrlo dobro otapaju? 2.Možete li mi objasniti način i postupak rješavanja 3.-eg zadatka sa DSNK iz 1999 za 8.razred? 3.Možete li mi navesti neki indikator koji je u kiseloj sredini jarkocrvene, a u lužnatoj sredini zelene boje?Pred par dana dobio sam jedan takav indikator.To je narančasta tekućina nalik na metiloranž,ali pokazuje gore navedena različita obojenja. Unaprijed vam puno hvala!
Marko Viskić
26.04.2003
952. Molim vas napišite mi nekoliko pokusa sa natrijem!!!
Ana Peroš
17.04.2003
951. Molim vas da mi kazete naslove nekih knjiga u kojima bi mogla saznati sto vise o stetnosti dima cigareta i katrana.Unaprijed hvala!
Ana Seselja
27.04.2003

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata