što znači pojam amino? Što je to pentoza, a što heksoza, te disocijacija?

Ime i prezime: ana bulović ana_bulovic@yahoo.com

Amino označava amino-skupinu u organskim spojevima, -NH2. Aminokiseline su nazvane tako jer imaju amino-skupinu i karboksilnu (zbog koje su kisele), npr. glicin: NH2-CH2-COOH

Pentoze i heksoze su podskupina jednostavnih šećera (monosaharida). Pentoze imaju pet ugljikovih atoma u molekuli. Pentozama pripadaju između ostalog riboza (C5H1005), i deoksiriboza (C5H1004), monosaharidi koji su dijelovi RNA, odnosno DNA i drugih biološki važnih molekula. U molekulama heksoza su po šest atoma ugljika. Tu spadaju glukoza i fruktoza (koje se spominju i u tvome udžbeniku), ali i galaktoza, manoza...

Disocijacija je prekidanje kemijske veze. Obično se odnosi na reakcije u vodenim otopinama, npr. kada octena kiselina otopljena u vodi disocira na acetatne anione i vodikove katione.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr