Molila bi Vas da mi pojasnite šta je precipitacija, odnosno pojam precipitacije i precipitata vezano za problematiku filtriranja pitke vode. Također bi Vas zamolila za uputu na literaturu vezanu za problematiku kemijskih procesa pri kolmaciji (začepljenju) filterske ispune. Unaprijed zahvalna, asistentica Jusic

Ime i prezime: Suvada Jusic suvada_jusic@gf.unsa.ba

Precipitacija (taloženje) je izdvajanje nove faze iz homogenog sustava (kristalizacija, vrijenje, kondenzacija i slični procesi spadaju ovamo), ali obično pod precipitacijom podrazumijevamo nastajanje čvrste faze, bilo kristalne, bilo amorfne, iz otopine ili taljevine.
Ne znam na što se odnosi precipitacija u postupku pročišćavanja pitke vode. Ponekad se u vodi izaziva taloženje aluminijeva hidroksida (dodatkom aluminijeva sulfata u zaluženu vodu). Aluminijev hidroksid ima veliku površinu i veže nečistoće dok sedimentira. Također, voda, a pogotovo onečišćena, može biti prezasićena s obzirom na neke soli (kalcijev karbonat ili fosfat, sulfate...) pa one mogu taložiti prilikom pročišćavanja. Javit ću vam ako što saznam.

Literatura koja se odnosi na precipitaciju:
D. Kralj, Kem. Ind. 45 (1996) 13.
A. E. Nielsen, Croat. Chem. Acta 42 (1970) 319.
Lj. Brečević, D. Kralj, Kinetics and Mechanism of Crystal Growth in Aqueous Systems, u N. Kallay (ed.), Interfacial Dynamics, Marcel Dekker, New York, 2000., str. 435-474.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr