1.Možete li mi navesti nekoliko organskih otapala u kojima se anorganske soli npr. modra galica,vrlo dobro otapaju? 2.Možete li mi objasniti način i postupak rješavanja 3.-eg zadatka sa DSNK iz 1999 za 8.razred? 3.Možete li mi navesti neki indikator koji je u kiseloj sredini jarkocrvene, a u lužnatoj sredini zelene boje?Pred par dana dobio sam jedan takav indikator.To je narančasta tekućina nalik na metiloranž,ali pokazuje gore navedena različita obojenja. Unaprijed vam puno hvala!

Ime i prezime: Marko Viskić lorianoetrenn@yahoo.com

1. Voda, koja je izvanredno otapalo, mnoge soli gotovo uopće ne otapa. Tako je i s organskim otapalima, niti jedno ne otapa dobro sve soli. Modra galica topljiva je u metanolu. Neke soli topljive su u etanolu, neke u acetonu, kloroformu, eteru, glicerolu...

2. Kreni od toga da oduzmeš masu atoma kalcija od mase molekule. Preostali dio čine ostali atomi u formulskoj jedinki. Teško ćeš iskombinirati dva tako lagana atoma, vjerojatno je samo jedan, a to je... dalje ide lako.

3. Moguće je da nemaš čisti indikator, nego miješani. Prema ovome što si napisao možda se radi o smjesi bromkresolnog zelenila i metilnog crvenila. Bromkresolno zelenilo mijenja boju od kiselog prema lužnatom iz žute u plavu, a metilno crvenilo iz crvene u žutu. Smjesa je u kiselom crvena, a u lužnatom zelena. Miriše li otopina na alkohol još je sigurnije da je upravo taj miješani indikator.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr