Molim vas da mi odgovorite na ovo pitanje. prikažite mi kemijskom jednadžbom polimerizaciju četiri molekule etena! Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Aleksandra Radaković smiljka.radakovic@vt.hinet.hr

Povezivanjem velikog broja molekula etena (etilen) u jednu molekulu tj, polimerizacijom nastaje polietilen. Općenito se može napisati:
n CH2=CH2   ->   -(CH2-CH2)n-
Broj jedinica etena u molekuli polietilena je velik (i do tisuću). Ako u reakciju ulaze samo četiri molekule etena (n = 4), trebali bismo produkt nazvati oligomerom (oligomeri su spojevi čije se molekule sastoje od malog broja podjedinica, do 40-ak), a ne polimerom. Općenito se to može zapisati tako da se u gornju jednadžbu kemijske reakcije uvrsti 4 za n, ali ostaje problem povezivanja prve i zadnje moleklule etena jer će njihove kemijske veze 'visjeti u zraku'. U tehnologiji proizvodnje polietilena koriste se tvari čije molekule prekidaju polimerizaciju tako da se vežu na kraj rastućeg lanca. Na sličan način polimerizacija započinje. Na kraju polimerizacije obično krajevi polietilenskog lanca izgledaju ovako:
RO-(CH2-CH2)n-OR
RO-skupine su te koje počinju polimerizaciju, a reakcija završava kad se dva lanca slobodnim krajevima 'susretnu' i povežu. Ima i drugih postupaka u kojima polimerizacija ne teče ovako, nego složenijim mehanizmima i uz prisutnost katalizatora (ti su postupci čak i važniji u tehnologiji).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr