Kako se može na jednostavan način (ali precizno) kvantitativno odrediti koncentracija sumporova(IV) oksida u zraku?

Ime i prezime: Đani Škalamera daniskalamera@net.hr

Mnogo je načina za određivanje sumporova dioksida u zraku: fluorescencija, ionskoizmjenjivačka kromatografija, plamena fotometrija, kemiluminiscencija, elektrokemijska analiza... Metode koje se najviše koriste su fluorescencija (plin se izlaže intenzivnom ultraljubičastom zračenju, a registrira se fluorescirano zračenje), plamena fotometrija (mjeri se zračenje plamena na koji se dovodi uzorak) i elektrokemijske (na SO2 reagiraju posebni selektivni elektrokemijski senzori).
Spektrometrijom u bliskom UV zračenju mogu se određivati koncentracije sumporova dioksida izravno u atmosferi. Sateliti u putanji oko Zemlje opremljeni takvim uređajima prate promjene u koncentraciji SO2 i mogu uočiti kretanje oblaka bogatih sumporovim oksidima (npr. nakon erupcija vulkana).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr