Molim vas napišite mi nekoliko pokusa sa natrijem!!!

Ime i prezime: Ana Peroš anaperos@net.hr

S elementarnim natrijem ili spojevima koji sadrže natrij? Elementarni natrij ne preporučujem jer je jako opasan, moglo bi završiti s opeklinama, vatrom, nagriženom odjećom, rupama na stolu...
Možeš pokušati dokazati natrij bojenjem plamena. Zapali malo čistog alkohola (vrlo malo, dovoljno je koliko stane u metalni čep). Ako je plamen bezbojan alkohol će valjati za pokus. Sada u malim količinama alkohola suspendiraj natrijeve soli (kuhinjsku sol, sodu, sodu bikarbonu...) i druge uzorke. Zapaljen, alkohol s natrijem će gorjeti žutim plamenom. Natrij vrlo intenzivno boji plamen pa se ovako mogu dokazati i niske koncentracije ako neke druge tvari ne prekriju žutu nekom drugom svjetlošću. Još je bolje odrediti valne duljine zračenja u žutom dijelu spektra, ali vjerojatno nemaš spektroskop pa ništa od toga.
Inače i za tebe vrijedi što sam napisao Toniju par pitanja prije (ako baš želiš raditi s elementarnim natrijem imamo jedan pokus u rubrici Kemijski pokusi).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr