Možete mi reći nešto o kompleksnim spojevima,osobito klatratima?Na kojim stranicama bi mogao naći još podataka o tome?Hvala!

Ime i prezime: kruno sakač saki_man@msn.com

 


Kompleksi su molekulske vrste koje nastaju udruživanjem dviju ili više molekula (to mogu biti i ioni), a često je veza između podjedinica u kompleksima slabija od tipičnih kovalentnih veza.
Kompleksima obično smatramo molekule u kojima je jedan ili više centralnih atoma okružen atomima ili skupinama atoma (ligandi) koji doniraju elektronske parove u kemijsku vezu (koordinacijski kompleks). Cijeli kompleks može nositi naboj ili biti neutralan. Primjeri su: [Cu(H2O)4]2+, [Fe(CN)6]4-, CuCl42-...

Klatrati ne spadaju u ovu drugu skupinu (klatrati su inkluzijski spojevi, kao i slični im interkalacijski spojevi) iako dijelom mogu biti građeni od koordinacijskih kompleksnih spojeva. Kod klatrata razlikujemo dvije tvari, domaćina (host) i gost. Host tvori kavezastu strukturu u šupljine koje se ugrađuju molekule gosta. Kavez je sa svih strana zatvoren pa u pravilu gost ulazi u klatrat u trenutku formiranja strukture domaćina, a može izaći kad se struktura kompletno raspadne (na primjer kod taljenja). Klatrati su neobični spojevi, vrlo zanimljivi, a nisu ni toliko rijetki. Voda prilično lako tvori klatrate. U tom slučaju molekule vode formiraju čvrstu strukturu koja se razlikuje od strukture leda, a u prazne prostore ulaze (zapravo ne ulaze naknadno, već ostaju zarobljene) male molekule - niži ugljikovodici, SO2, klor - ili atomi težih plemenitih plinova. U dubinama mora, uz niske temperature i visoke tlakove, nastaje klatrat vode i metana. Ogromne količine metana su uskladištene na taj način. Klatrati bi mogli predstavljati izvor fosilnih goriva, ali i opasnost jer je metan važan staklenički plin.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija