Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

3096. Pokušavam, ali nikako ne uspijevam napisati parcijalne redoks jednadžbe za razlaganje kalijeva klorata uz manganov(IV)oksid kao katalizator na kalijev klorid i elementarni kisik. Molim, pomozite...
Natalija Sovina
25.01.2008
3095. ok, možda će zvučati kao glupo pitanje kad ga pita studentica kemije, ali dogodila mi se neugoda na predavanju koje sam držala u gimnaziji,pa evo - dakle, imam oksidaciju etanola u etanal, izvodila sam taj pokus i pišem djeci reakciju na ploču. i objašnjavam im pojmove: oksidacijsko sredstvo, oksidacija, zajedno pišemo jednadžbu i sve. i sad naiđem u udžbeniku stričević-sever da u jednadžbi oksidacije etanol, točnije njegov C atom koji ima vezanu -OH skupinu na sebe ima oksidacijski broj -1, a kada oksidira u aldehid ima oks. broj 1. i pita me jedan učenik 'a kako smo to odredili?'. i tu je nastala tišina. drugo je određivanje oksidacijskih brojeva kod običnih, anorganskih spojeva, soli i sl., to hvala bogu znam, ali ovdje sam stala i zbilja nisam znala objasniti. kako uopće određujem oksidacijski broj ugljika u organskim spojevima?
Ana Stanić
26.01.2008
3094. Sto će nastati reakcijom sode bikarbone (NaHCO3) i octene (etanske) kiseline CH3COOH ? Kako dobiti( trebam prikazati pripravu ) but-2-in iz trans but-2-ena. Još jednom hvala, sorry ako sam postavio previše pitanja ali me baš zanima odgovor a ne mogu nači u knjigama.
Dario Dabić
17.01.2008
3093. na prijenom ispitu sam imala pitanje; koji je plin, rajski plin. hvala
nevenka jelovcic
25.01.2008
3092. Kako se dobiva izobutil nitrat?Postupak me zanima
Sanja Marinković
15.01.2008
3091. zašto jaja u dodiru sa srebrom pozelene?
kristina prezelj
21.01.2008
3090. Tijekom vrenja grožđa oslobađa se CO2. Zbot toga je potrebno vinske podrume tijekom vrenja mošta provjetravati. Predloži jedan postupak kojim možemo utvrditi je li se u vinskom podrumu povećala količina CO2.
Mihovil Vitalia
22.01.2008
3089. Pozdrav. Pisala sam vam u vezi onoga pokusa sa mrkvom. Dogodilo se to da su se mrkve smežurale, smanjile.. E, sad nisam sigurna jesu li se smanjile jednako ili se jedna smanjila više od druge. Nego, problem je u tome što ja sutra izlažem taj pokus na satu. I moram objasniti zašto se to dogodilo. naravno, dobit ću ocjenu. A budući da nemam blage veze što je razlog tim promjenama, molim vas za pomoć, neko objašnjenje... Hvala!
jelena zlokić
24.01.2008
3088. Bok! Htjela bih vas pitati nešto u vezi pokusa koji je radila profesorica iz kemije. Prvo je uzela epruvetu u koju je stavila kalijev permanganat. Zatim je dodala klorovodičnu kiselinu i brzo stavila vatu natopljenu natrijevom lužinom na otvor epruvete. Znam da se oslobodio klor, ali me zanima zašto je natopila vatu natrijevom lužinom. Unaprijed hvala. Pozdrav!
viktorija alilović
23.01.2008
3087. Bok! Imam jedno pitanje. Da li amonijak gori ili ne gori?
Elvira Babić
22.01.2008
3086. Moram napraviti pokus za kemiju. Evo o čemu se radi: dvije mrkve stavljam u dvije čaše. U jednoj je destilirana voda, u drugoj zasićena otopina kuhinjske soli (u destiliranoj vodi). Ne znam koliko dana trebam promatrati promjene i što mogu očekivati? Molim vas, objasnite mi ovaj pokus. Unaprijed hvala, Jelena
jelena zlokić
22.01.2008
3085. Ar, S2-, Cl-, K8, Ca2+, Sc3+ Treba poredati navedene ćestice prema porastu njihova polumjera
Ivan Radovac
20.01.2008
3084. idem u 1.r.gimnazije i odgovorite mi kako se dobiju lewisovim simbolima ove formule:ClF3, SF4, XeF4, XeF2, ClF5 i IF5.
Marija Šimić
19.01.2008
3083. Molim vas da mi napišete jednadžbu gorenja metana. I neke glavne stvari o zasićenim ugljikovodicima ili alkanima, jer baš ne razumijem taj dio gradiva, a uskoro pišem test! Upomoć, pomozite mi! Unaprijed hvala! :)
Ivana Domitrović
17.01.2008
3082. što je frakcijcka dectilacija?
maja vicić
16.01.2008
3081. pozdrav! zanima me bi li prof. kemije smio uskratiti, tj., zabraniti učeniku koji ima 5 iz kemije i prošle god. je bio na državnom natjecanju odlazak na školsko natjecanje iz kemije ove god iz nekih svojih osbonih razloga? ako imam peticu, a i sudjelovala sam na državnom, a i redovna sam na dodatnoj, može li mi prof. zabraniti dolazak i sudjelovanje, samo zbog neke svađice? je li to po pravilima? molim vas odg. jer sam očajna...stvarno volim kemiju i sad sam već na rubu živaca...pozz
mateja košutić
15.01.2008
3080. Dakle, kad imam cikloalklan i različite supstituente na njemu idem "metodom" abecede..e to mi je jasno i sada više nemam dvojbi što se tiče cikloalkana al(da Vama ne bude dosadno:)) imam što se tiče arena. U jednoj zbirci(izdanje:2005.g) dan je naziv jednom spoju ovako: (1-butil-3-metil)benzen; kako sam ja skužio prema pravilima nomenklature arena trebao bi biti (3-metilbutil)benzen ili se varam ovaj put? I za ovo isto nisam siguran jer nigdje ne mogu naći potpuno opisana pravila nomenklature za arene pa me zanima da li je ovo dobar naziv kako piše u zbirci 2-brom-1-propilbenzen. Zbunjuje me to što piše da pravila nomenklature ARENA PO IUPAC-u su SLIČNA pravilima za cikloalkane pa iz toga mislim da bi bilo pravilnije spoj nazvati 1-brom-2-propilbenzen. To je to za sada od mene i zaista cijenim Vaš rad i još jedanput se zahvaljujem na danim odgovorima.
Goran Levak
14.01.2008
3079. Koja je razlika između polimera i makromolekula?
Ivan Novak
14.01.2008
3078. Bok!! Idem u 7.razred i imam jedno pitanje. Što dokazuje vapnena voda???
Ines
13.01.2008
3077. zašto je dušikovodična kiselina HN3 a ne H3N, po valencijama bi H3N bilo točno.... zahvaljujem unaprijed
ana paliska