Molim vas da mi napišete jednadžbu gorenja metana. I neke glavne stvari o zasićenim ugljikovodicima ili alkanima, jer baš ne razumijem taj dio gradiva, a uskoro pišem test! Upomoć, pomozite mi! Unaprijed hvala! :)

Ime i prezime: Ivana Domitrović sasa.borosic@hotmail.com

Prvo što treba znati jest da izgaranjem metana uz dovoljan pristup kisika (obično iz zraka) nastaju ugljikov dioksid i voda. Zatim treba znati napisati molekulske formule metana, kisika, ugljikova dioksida i vode. One redom glase: CH4, O2, CO2 i H2O.

Napisat ću ti jednadžbu, ali ću ostaviti tebi da je za vježbu izjednačiš:

_CH4 + _O2 → _CO2 + _H2O

Tvoj zadatak je pronaći koje brojeve treba upisati na prazne crte da bi broj istovrsnih atoma na lijevoj strani jednadžbe bio jednak broju tih istih atoma na desnoj strani jednadžbe. Ako je koji od tih brojeva jedinica, nju ne treba pisati jer se ona podrazumijeva (slično kao što npr. molekulsku formulu vode umjesto H2O1 zapisujemo jednostavno H2O).

Nadam se da ti to sada neće biti problem; ako bi ipak bio, javi nam se ponovno.

Glavne činjenice koje bi trebalo znati o alknanima imaš zapisane u svom udžbeniku kemije, a ako ti štogod od toga ne bi bilo jasno, javi nam se s konkretnijim pitanjem. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr