Moram napraviti pokus za kemiju. Evo o čemu se radi: dvije mrkve stavljam u dvije čaše. U jednoj je destilirana voda, u drugoj zasićena otopina kuhinjske soli (u destiliranoj vodi). Ne znam koliko dana trebam promatrati promjene i što mogu očekivati? Molim vas, objasnite mi ovaj pokus. Unaprijed hvala, Jelena

Ime i prezime: jelena zlokić j-o-z-z-e@hotmail.com

 


Ja ti neću ovdje napisati što ćeš vidjeti jer bi tada pokus izgubio svaki smisao. Mogu ti samo dati neke dodatne upute koje će ti pomoći da pokus ispadne dobro. Prvo, nastoj odabrati dvije svježe, izgledom i dimenzijama što je moguće sličnije mrkve. Zatim odaberi dvije potpuno jednake staklene čaše. U jednu ulij destiliranu vodu, a u drugu zasićenu otopinu kuhinjske soli. Nadam se da znaš što znači zasićena otopina; to znači da je u otapalu (vodi) otopljena najveća moguća količina soli i da se više od toga pri zadanoj temperaturi (sobnoj) ne može otopiti. Zatim u jednu čašu uroni jednu, a u drugu čašu drugu mrkvu. Čaše neka stoje jedna do druge. Vjerujem da ti ili tko od tvojih ukućana imate digitalni foto-aparat, pa lijepo fotografirajte te dvije čaše s dvjema mrkvama, da kasnije imate zabilježeno i dokumentirano kako je stvar izgledala na početku pokusa.

Što se tiče pitanja koliko dana to treba stajati, nisam posve siguran, ali vjerujem da će se već idući dan (dakle nakon 24 sata) jasno vidjeti promjena; ako se ne bi vidjela, pričekaj još jedan dan. Obavezno fotografiraj čaše nakon prvog dana, pa nakon drugog, po potrebi i nakon trećeg.

Što možeš očekivati? Pa, recimo da će se s mrkvama nešto dogoditi, nekakva uočljiva promjena, a ta promjena neće biti ista kod one koja je stajala u destiliranoj vodi i kod one koja je stajala u slanoj vodi. Kakva će to točno promjena biti, to ti neću reći, neka ti to bude iznenađenje. Promjena bi se trebala moći vidjeti i na fotografijama.

Nakon što napraviš pokus, otisni ("isprintaj") fotografije jedne i druge mrkve na početku pokusa, nakon recimo 24 sata i nakon 48 sati (ili koliko se već pokaže potrebnim), zalijepi ih u bilježnicu i kratko riječima prokomentiraj što se dogodilo s jednom, a što s drugom mrkvom. Čak i ako ne budeš znala objasniti zašto se dogodilo to što se dogodilo, vjerujem da će tvoj nastavnik (nastavnica) kemije biti zadovoljan (zadovoljna) tvojim opažanjem i bilješkama, a onda ćete na satu kemije razgovarati o tome zašto se dogodilo to što se dogodilo.

Za kraj, evo i jedne ideje: kad napraviš pokus, pošalji nam fotografije pa ćemo ih objaviti na e-školi kemije kao dodatak ovom odgovoru. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija