ok, možda će zvučati kao glupo pitanje kad ga pita studentica kemije, ali dogodila mi se neugoda na predavanju koje sam držala u gimnaziji,pa evo - dakle, imam oksidaciju etanola u etanal, izvodila sam taj pokus i pišem djeci reakciju na ploču. i objašnjavam im pojmove: oksidacijsko sredstvo, oksidacija, zajedno pišemo jednadžbu i sve. i sad naiđem u udžbeniku stričević-sever da u jednadžbi oksidacije etanol, točnije njegov C atom koji ima vezanu -OH skupinu na sebe ima oksidacijski broj -1, a kada oksidira u aldehid ima oks. broj 1. i pita me jedan učenik 'a kako smo to odredili?'. i tu je nastala tišina. drugo je određivanje oksidacijskih brojeva kod običnih, anorganskih spojeva, soli i sl., to hvala bogu znam, ali ovdje sam stala i zbilja nisam znala objasniti. kako uopće određujem oksidacijski broj ugljika u organskim spojevima?

Ime i prezime: Ana Stanić anavolipikachua@yahoo.com

Oksidacijski broj u organskim spojevima se određuje jednako kao i u anorganskim. Znači, nacrtaš Lewisovu strukturu i, na papiru, heterolitički pocijepaš veze. Oksidacijski broj jednak je broju valentnih elektrona umanjenom za broj elektrona koje atom ugljika zadržava nakon heterolitičkog cijepanja veza. U slučaju etanola, uzmimo za primjer taj ugljik vezan za hidroksilna skupinu. S obzirom da je kisik elektronegativniji, heterolitičkim cijepanjem veze ugljik – kisik elektroni koji tvore vezu "pripadnu" kisiku, dva ugljika su jednake elektronegativnosti prema tome svakom od njih iz veze C–C ide po jedan elektron, dok je vodik elektropozitivniji od ugljika pa će prema tome elektroni heterolitičkim cijepanjem veze C-H "pripasti" ugljiku. Sada oko tog ugljika imamo 5 elektrona, a kako je 4 – 5 = –1, oksidacijski broj tog atoma ugljika jest minus jedan.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr