Sto će nastati reakcijom sode bikarbone (NaHCO3) i octene (etanske) kiseline CH3COOH ? Kako dobiti( trebam prikazati pripravu ) but-2-in iz trans but-2-ena. Još jednom hvala, sorry ako sam postavio previše pitanja ali me baš zanima odgovor a ne mogu nači u knjigama.

Ime i prezime: Dario Dabić dariottp@net.hr

Za početak probaj izvesti taj eksperiment kod kuće, sigurno ti mama drži sodu i ocat u kuhinji. Vlastitim zapažanjima možeš otkriti jedan od produkata. Također znaš da je octena kiselina kao što joj i samo ime kaže-kiselina te s primjerice KOH dat će produkte neutralizacije -vodu i sol(kalijev acetat). I to bi ti trebalo biti dovoljno da zaključiš i sam koji produkti nastaju:)

Što se tiče dobivanja but-2-ina iz but-2-ena, prvo što uočavaš je da ti se morala dogoditi neka eliminacija kako bi nastala trostruka veza. S obzirom da hidridni ion nije dobra izlazna skupina i izravnom eliminacijom iz but-2-ena ga ne bi mogao dobiti prvo trebaš dobiti neke dobre izlazne skupine. Tako da je najjednostavnije (a to imaš i u zbirci za 4. razred) prvo adirati na but-2-en primjerice klor. Zatim izvedeš eliminaciju pomoću jake baze u suvišku (npr KOH) te dobiješ but-2-in.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr