idem u 1.r.gimnazije i odgovorite mi kako se dobiju lewisovim simbolima ove formule:ClF3, SF4, XeF4, XeF2, ClF5 i IF5.

Ime i prezime: Marija Šimić ashley11@net.hr

Lewisove strukture tih spojeva crtaš kao i sve ostale. Prvo prebrojis ukupan broj valentnih elektrona, npr. u slučaju ClF3 imaš 28 valentnih elektrona na raspolaganju. Zatim u sredinu postaviš najelektropozitiniji atom (u ovom slučaju klor) osim u slučaju da imaš vodik kao elektropozitivniji atom, jer vodik ne moze tvoriti više od jedne "prave" veze pa se zato ne stavlja na središnju poziciju.
Zatim povežeš središnji atom s preostalima (prvo s jednostrukim vezama a kasnije gledaš mogu li biti dvostruke ili trostruke), u svakoj vezi sudjeluju dva elektrona, to znaci ako povezes klor sa svim fluorovim atomima, "potrošila" si 6 elektrona, te imaš još 22 na raspolaganju. Prvo te preostale elektrone rasporediš oko krajnjih atoma, tako ćeš rasporediti oko svakog fluora maksimalno elektrona koliko možeš a to je 6, i na taj način ti preostanu još 4 elektrona koje rasporediš oko središnjeg atoma klora. I sad možeš proučavati kako bi ta molekula izgledala u prostoru, s obzirom da su najjača odbijanja među neveznim elektronskim parovima, njih moraš postaviti tako da su međusobno što udaljeniji, te da su udaljeni od veznih parova. Zato primjerice molekula vode nije linearna jer bi bila prevelika medjusobna odbijanja. Tako će molekula ClF3 poprimiti T oblik.
Ostale probaj sama, a strukturu uvijek možeš provjeriti na www.google.hr pod slike:)
Nadam se da ti je bar malo jasnije.
pozdrav:)

Matea