Dakle, kad imam cikloalklan i različite supstituente na njemu idem "metodom" abecede..e to mi je jasno i sada više nemam dvojbi što se tiče cikloalkana al(da Vama ne bude dosadno:)) imam što se tiče arena. U jednoj zbirci(izdanje:2005.g) dan je naziv jednom spoju ovako: (1-butil-3-metil)benzen; kako sam ja skužio prema pravilima nomenklature arena trebao bi biti (3-metilbutil)benzen ili se varam ovaj put? I za ovo isto nisam siguran jer nigdje ne mogu naći potpuno opisana pravila nomenklature za arene pa me zanima da li je ovo dobar naziv kako piše u zbirci 2-brom-1-propilbenzen. Zbunjuje me to što piše da pravila nomenklature ARENA PO IUPAC-u su SLIČNA pravilima za cikloalkane pa iz toga mislim da bi bilo pravilnije spoj nazvati 1-brom-2-propilbenzen. To je to za sada od mene i zaista cijenim Vaš rad i još jedanput se zahvaljujem na danim odgovorima.

Ime i prezime: Goran Levak goran.levak@gmail.com

 


Ime "(1-butil-3-metil)benzen" ne znači ništa. Pretpostavljam da misliš na 1-butil-3-metilbenzen (piše se bez zagrada!). To je spoj čiju si molekulu možemo zamisliti tako da u molekuli benzena jedan atom vodika zamijenimo butilnom skupinom, a drugi (ne onaj susjedni, ni onaj nasuprotni, nego onaj između susjednog i nasuprotnog) zamijenimo metilnom skupinom.

Za ime (3-metilbutil)benzen nisam posve siguran je li ispravno. Ja bih ga radije nazvao izopentilbenzenenom.

U pravu si kad kažeš da je 1-brom-2-propilbenzen ispravnije od 2-brom-1-propilbenzen jer supstituente treba numerirati prema abecednom redu.

Osnovna pravila nomenklature organskih spojeva na engleskom jeziku možeš naći ovdje. Ona su pravedena i na hrvatski i izdana u obliku niza knjiga i priručnika. Popis tih priručnika, kao i niz drugih zanimljivih informacija o hrvatskoj kemijskoj nomenklaturi možeš naći ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija