Pozdrav. Pisala sam vam u vezi onoga pokusa sa mrkvom. Dogodilo se to da su se mrkve smežurale, smanjile.. E, sad nisam sigurna jesu li se smanjile jednako ili se jedna smanjila više od druge. Nego, problem je u tome što ja sutra izlažem taj pokus na satu. I moram objasniti zašto se to dogodilo. naravno, dobit ću ocjenu. A budući da nemam blage veze što je razlog tim promjenama, molim vas za pomoć, neko objašnjenje... Hvala!

Ime i prezime: jelena zlokić j-o-z-z-e@hotmail.com

Hajde da ti malo pomognem: jedna se mrkva trebala smežurati više od druge. Zapravo, da budem iskren, ja bih čak očekivao da će se jedna smežurati, a druga nabubriti. Pogledaj ih dobro još jednom i pokušaj ustanoviti koja se više smežurala. To bi se trebalo moći vidjeti.

Razlog zbog kojega se jedna smežurala više od druge ima veze s građom mrkve (sjeti se: stanice, polupropusne membrane, koncentracija soli unutar i izvan stanice, osmotski tlak... neću ti baš sve reći :-). Ako ne uspiješ odmah sama objasniti zašto se to dogodilo, to ne bi trebao biti veliki problem, za početak je važno da uspiješ dobro uočiti i opisati promjenu koja se dogodila.

Kada dođe vrijeme da pričaš pred razredom o svom pokusu, opiši detaljno koji je bio tvoj zadatak, što si točno načinila i što si pri tom opazila, a zatim postavi pitanje razredu želi li tko od učenika predložiti objašnjenje uočene pojave. Zatim pitaj ima li tko kakvo drugo mišljenje, i malo po malo doći ćete zajedno do odgovora. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr