Koja je razlika između polimera i makromolekula?

Ime i prezime: Ivan Novak inovak@net.hr

Makromolekula je širi pojam od pojma polimer. Svaki polimer je makromolekula, ali svaka makromolekula nije polimer. Makromolekula znači "velika molekula". Polimer je takva velika molekula koja je izgrađena od međusobno identičnih jedinica koje se ponavljaju i u pravilu je lančaste strukture.

Primjeri tipičnih polimera u užem smislu su poli(vinil-klorid) i amiloza.

U praksi se često ne zahtijeva da gradivne jedinice polimera budu posve identične, nego je dovoljno da budu strukturno slične, pa možemo govoriti i o polimerima u širem smislu. Takvi su "polimeri" primjerice bjelančevine (proteini), nukleinske kiseline i slični spojevi. Gradivne jedinice bjelančevina su aminokiseline, a gradivne jedinice nukleinskih kiselina su nukleotidi. Polimere i "polimere" biološkog podrijetla zovemo biopolimerima.

Primjeri makromolekula koje nisu polimeri u užem smislu su hemoglobin, inzulin, nukleoproteini i slični biološki važni spojevi. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr