Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

3716. imam pokus u jednoj čaši je sam ocat a u drugoj pola octa i pola vode(isti volumen kao i u prvoj)..i nakon reakcije sa sodom bikarbonom..u svakoj casi na dnu je ostao talog - u onoj gdje je sam ocat talog je manji a u onoj gdje je voda i ocat talog je veći...ZAŠTO???..hvala!!!:)))
petra
14.01.2010
3715. SPAJANJEM BUTANA I KISIKA NASTAJE....???? C4H10+ O2--> NIKAKO NE MOGU IZJEDNAČITI STRANE
LUCIJA CEROVEČKI
14.01.2010
3714. ja sam nekidan pokusao napraviti bengalku ali nije mi uspjelo.ja sam stavio kalijev nitrat,sodu bikarbonu i 20 dag brašna i meni neće da žega.zasto je to tako i sto trebam napraviti da se užga?????????????????unaprijed zahvaljujem
mihovil pavić
10.01.2010
3713. kako ona valencija u vraga ide???=)) nekuzim nista=(
fizikalac
12.01.2010
3712. Pozdrav! Moze pomoc oko 6. zadatka s opcinskog natj 2005./06. za 2.r.? Freon-12, nekada upotrebljavani potisnuti plin u sprejevima, sadrzi ugljik, fluor i klor u ovim masenim udjelima: 9.9%; 31.4% i 58.7%. Pri 20°C i tlaku od 101 kPa gustoca je tog plina 5.02 g/L. Odredite molekulsku formulu freona-12. Na rijesenjima su izracunati omjeri pojedinih elemenata u spoju (sto sam i ja tocno napravila :D), ali mi nije jasno zasto je potrebno jos ici i u formulu pV=nRT, tj. nisam shvatila u kojem dijelu zadatka se trazi izracun molarne mase?? Unaprijed hvala, Iris :)
Iris M.
14.01.2010
3711. Molim vas da mi večeras odgovorite na pitanje...Hitno je jako, a nikako ne mogu doći do rješenja...I objasnite mi postupak..Pls OMJER VOLUMENA VODE I ALKOHOLA JE 2 : 3. KOLIKI JE VOLUMNI UDIO ALKOHOLA? ZA KONZERVIRANJE POVRĆA PRIPREMA SR SMJESA VODE , OCTENE KISELINE, I KUHINJSKE SOLI.POTREBNO JE PRIREDITI 6 KG SMJESE U KOJOJ JE MASENI UDIO SOLI 15% A OMJER VODE 3:1. KOLIKO JE POTREBNO IZVAGATI VODE, OCTENE KISELINE I SOLI?
Marina
11.01.2010
3710. bok,trebao bi mi postupak izračunavanja masenog udjela elemenata u spoju za hidrokside.. npr. ca(OH)2..unaprijed vam se zahvaljujem.
nina kontošić
10.01.2010
3709. kako glasi kemijska jednadzba otapanja sode bikarbone u vodi?
ana orsolic
14.01.2010
3708. Možete li mi reći promjene koje nastaju pri zagrijavanju kuhinjske soli, šećera, limunske kiseline, papira, plastične vrećice i ulja. Koje se od tih tvari tope u vodi i alkoholu? Hvala =)
SaRa
31.12.2009
3707. KRISTALIĆI SOLI I MODRE GALICE Želio bih zamoliti,možete li mi poslat rijedoslijed izvođenja pokusa za uzgoj kristala soli i modre galice.Na internetu sam našao za uzgoj kristala soli ali nisu točno navedene količine.Znam da treba koristiti malo ali u ovom slučaju mislim da bi trebalo koristiti više kristalića soli. KRISTALIĆI SOLI I MODRE GALICE Hvala,Bruno
Bruno Diklić
11.01.2010
3706. Molim Vas za pomoć Kćer ima materijalni rad napisati sve o indikatorima no međutim po knjižnicama je to sve šturo i jako skraćeno. zanima nas općenito sve o indikatorima
mirjana blažeković
13.01.2010
3705. Sto su organska otapala? koja sve postoje? da li je voda organsko otapalo? molim vas odgovor cim prije!
Mirjana Beslic
11.01.2010
3704. MOlim vas,dali mi mozete do sutra ujutro odgovoriti na pitanje sto je entran. I nesto o njemu.saznala sam samo strukturnu formulu i znam da spada u skupinu etera...Unaprijed hvala !!
marina brčina
17.12.2009
3703. Poštovani, svjesna sam da ovo pitanje ne ulazi u školsko gradivo iz kemije i da pripada području biokemije, ali nigdje na internetu ne uspijevam naći odgovor. Dakle, zanima me kako je moguće aminokiseline različitog sastava (radi se o 20 standardnih aminokiselina koje grade proteine), primjerice fenilalanin, nazvati istim imenom ako su sastavljene od kodona različitog kemijskog sastava (npr. fenilalanin grade UUU i UUC). Ne razumijem na temelju čega ih se može tretirati kao istu aminokiselinu- je li to poistovjećivanje temeljeno samo na rezultatima eksperimenata? U potpunosti razumijem ako nećete moći dati odgovor na ovo pitanje, ali vas ipak molim da pokušate. Lijepi pozdrav, Mirna
Mirna Kramar
14.12.2009
3702. Možete li mi pojasniti pokus sa kalijevim permanganatom u kojem se on razlaže na kisik, kalijev manganat,manganatov oksid. Taj se pokus radi u epruveti u koju se tijekom razlaganja stavlja upaljena šibica da bi se dokazao kisik. Trebam pribor i kemikalije,upute, zaključak. Hvala unaprijed. Rebeka Štulić
Rebeka Štulić
14.12.2009
3701. Moilio bih vas da riješite ovaj zadatak: a) Koliki je volumen kisika nastao elektrolizom vodene otopine bakrovog (II) sulfata volumena 300mL i koncentracije 0,100mol/L? Jakost struje koju smo koristili je 863mA, a elektrode su načinjene od platine. Temperatura je 298 K, a tlak 91192,5 Pa. b) koliko je proslo elektrona u 1h? Hvala unaprijed.
Marko Miličić
14.12.2009
3700. Bok! Buduci da sam malo pretrazivala vasu stranicu nasla sam ovaj tekst(nize naveden pod navodnicima). Jedna me stvar zeintrigirala u njemu. Na prvoj slici je strijes i ispod njega tvrdnja da strijes dobiva boju od tanina?? Pa zar nisu antocijani u crnom vinu zasluzni za tako nesto? Tanini,koliko ja znam mogu biti stabilizatori boje ali ne i tvari boje. Voljela bi obrazlozenje. Unaprijed hvala. "dipl. inž. Krešimir Molčanov (Institut Ruđer Bošković) Dionizov dar iliti o vinu, sriješu i (stereo)kemiji Elegantan i prozračan tekst kojim će Vas autor prošetati vremenima otkrivanja temeljnih stereokemijskih pojmova pričajući priču o naizgled običnom i beznačajnom spoju. Svakako pročitati! "
kristina diklic
13.12.2009
3699. Kojim reagensom bi razlikovali etin od but-2-ina?
Martina Zanoški
13.12.2009
3698. zasto etin gori cadjavim plamenom
boris kospic