Možete li mi pojasniti pokus sa kalijevim permanganatom u kojem se on razlaže na kisik, kalijev manganat,manganatov oksid. Taj se pokus radi u epruveti u koju se tijekom razlaganja stavlja upaljena šibica da bi se dokazao kisik. Trebam pribor i kemikalije,upute, zaključak. Hvala unaprijed. Rebeka Štulić

Ime i prezime: Rebeka Štulić rebeka.stulic@gmail.com

Pribor i kemikalije si sama nabrojila u pitanju, a i opis pokusa pa preporučam da pročitaš vlastito pitanje i nađeš odgovore. Isto tako, dobrim dijelom si protumačila pokus pa zapravo i nemam što odgovarati. Mogu tek dodati da je kalijev permanganat termolabilna supstanca što će reći da se grijanjem raspada (ali to je očito). Na što, pogledaj u vlastitom pitanju, a na meni je samo da kažem da se onaj oksid zove manganov(IV) oksid, a ne manganatov oksid. Što se tiče šibice, poznato je da tvari koje gore na zraku u kisiku (ili zraku bogatijem kisikom) gore intenzivnije. Ako je šibica gorjela jače u toj epruveti, jasno je što je tomu razlog.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr