Kojim reagensom bi razlikovali etin od but-2-ina?

Ime i prezime: Martina Zanoški martina_zanoski@hotmail.com

Navedeni spojevi mogu se razlikovati s pomoću vodene otopine bilo koje u vodi topljive soli srebra ili bakra, npr. vodene otopine srebrova nitrata ili bakrova(II) sulfata. Uvođenjem etina u vodenu otopinu srebrova nitrata istaložit će talog srebrova acetilida, dok uvođenjem but-2-ina u isto takvu otopinu neće doći ni do kakve vidljive kemijske promjene.

Reakcija je općenita, u smislu da će bilo koji terminalni alkin (spoj opće formule R–C≡C–H, gdje je R bilo koji ugljikovodični supstituent) davati talog, dok alkin koji nije terminalni, tj. onaj kod kojega se s obje strane trostruke veze nalazi barem jedan ugljikov atom, neće davati talog.

Za slučaj da bi kome palo na pamet takav test izvoditi u laboratoriju napominjem da su acetilidi eksplozivni spojevi pa je pri radu s njima potreban izniman oprez. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr