Pozdrav! Moze pomoc oko 6. zadatka s opcinskog natj 2005./06. za 2.r.? Freon-12, nekada upotrebljavani potisnuti plin u sprejevima, sadrzi ugljik, fluor i klor u ovim masenim udjelima: 9.9%; 31.4% i 58.7%. Pri 20°C i tlaku od 101 kPa gustoca je tog plina 5.02 g/L. Odredite molekulsku formulu freona-12. Na rijesenjima su izracunati omjeri pojedinih elemenata u spoju (sto sam i ja tocno napravila :D), ali mi nije jasno zasto je potrebno jos ici i u formulu pV=nRT, tj. nisam shvatila u kojem dijelu zadatka se trazi izracun molarne mase?? Unaprijed hvala, Iris :)

Ime i prezime: Iris M. mail.iris.m@gmail.com

Iz omjera možeš saznati samo empirijsku formulu tog spoja. Dakle, ti znaš da je broj atoma ugljika (npr.) pet puta veći od broja atoma fluora, ali ne znas koliki je taj broj atoma ugljika. Sama molekulska jedinka je mogla biti dimer ili trimer te bi njezina molekulska formula bila dvostruka ili trostruka empirijska formula spoja. Iz molarne mase spoja možeš uspoređivanjem sa molarnom masom empirijske jedinke saznati o kojoj je molekulskoj jedinci doista riječ.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr