Možete li mi reći promjene koje nastaju pri zagrijavanju kuhinjske soli, šećera, limunske kiseline, papira, plastične vrećice i ulja. Koje se od tih tvari tope u vodi i alkoholu? Hvala =)

Ime i prezime: SaRa malla-st@live.com

Mogu, ali neću. =)
Sve ove tvari se lako mogu naći u kućanstvu. Ono što trebaš učiniti jest svaku od tih tvari zagrijati u, ako već nemaš epruveti, a onda u nekom starom lončiću koji nije šteta žrtvovati božici obrazovanja.
Nakon toga te iste tvari možeš probati otopiti u vodi i alkoholu (alkohol se može nabaviti tehničkim prodavaonicama koje se bave prodajom boja i lakova). Naravno, cijelo vrijeme ćeš zapisivati i pamtiti sve vidljive promjene.

Ono najvažnije, zamoli odraslog za pomoć oko izvođenja pokusa. Zaštitite lice i tijelo! Možda bi bilo najbolje da pokuse izvodite vani kako ne bi zadimili kuhinju ;D

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr