Poštovani, svjesna sam da ovo pitanje ne ulazi u školsko gradivo iz kemije i da pripada području biokemije, ali nigdje na internetu ne uspijevam naći odgovor. Dakle, zanima me kako je moguće aminokiseline različitog sastava (radi se o 20 standardnih aminokiselina koje grade proteine), primjerice fenilalanin, nazvati istim imenom ako su sastavljene od kodona različitog kemijskog sastava (npr. fenilalanin grade UUU i UUC). Ne razumijem na temelju čega ih se može tretirati kao istu aminokiselinu- je li to poistovjećivanje temeljeno samo na rezultatima eksperimenata? U potpunosti razumijem ako nećete moći dati odgovor na ovo pitanje, ali vas ipak molim da pokušate. Lijepi pozdrav, Mirna

Ime i prezime: Mirna Kramar mirna156@net.hr

Dakle ovako; fenilalanin koji je bio kodiran kodonom UUU, i onaj koji je bio kodiran kodonom UUC nazivaju se istim imanom zato što je to jedan te isti kemijski spoj. Aminokiseline naime nisu sastavljene od kodonâ. Aminokiseline su karboksilne kiseline koje sadrže barem jednu amino-skupinu. Kodoni su pak nizovi od po tri nukleotida u molekuli nukleinske kiseline i sadrže bitno više atoma nego li molekule aminokiselina. Fenilalanin, koji je kiselina sustavnoga imena 2-amino-3-fenilpropanska kiselina, ne sastoji se dakle niti od triju molekula uracila (2,4-dioksopirimidina) niti od dviju molekula uracila i jedne citozina (2-amino-1H-primidin-2-ona).

Kodon je, recimo to tako, instrukcija za ribosom kojom mu se govori koju aminokiselinu treba na danom mjestu ugraditi. Kada ribosom na molekuli RNA pročita niz uracil-uracil-uracil (tj. UUU) on zaključi; "Aha! Sada u ovaj protein koji upravo proizvodim trebam metnuti jedan fenilalanin". Isto to zaključi i ako pročita niz uracil-uracil-citozin (UUC), slično kao i konobar u kafiću koji će donijeti gostu dugu kavu, bez obzira kaže li mu gost "Dajte mi jednu dugu kavu", ili "Jednu dugu kavu, molim vas", ili "Budite tako dobri i donesite mi dugu kavu". Kao što sve te tri instrukcije (tj. narudžbe) imaju za svoj učinak posluživanje iste kave (jer se kava ne sastoji od narudžbe), tako i više kodona mogu kao svoj učinak imati ugrađivanje jedne te iste aminokiseline u protein.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr