Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

474. Možete mi nešto napisati o staklu, dobivanju itd.
Ivana Petrić
12.06.2002
473. Pnonvno vam se javljam s istim pitanjem jer mi je jako hitno pa Vas molim da mi odgovorite najkasnije do četvrtka-13.06 jer mi je hitno. Možete mi napisati razliku između DNA i RNA po ribozi.
indira barabaš
11.06.2002
472. MOLIO BIH VAS AKO MI MOŽETE REĆI IME STRANICE GDJE MOGU NAĆI NEŠTO O OLOVU I ŽIVI.UNAPRJED HVALA!!!
NIKOLA TRSTENJAK
06.06.2002
471. Dali gumica za brisanje spada u polimerne mase?
sven stojanović
05.06.2002
470. kako izgleda penicilin (struktura molekule).hvala!
tomislav kokotović
22.05.2002
469. Zanima me gdje mogu naći nešto o onećiščenju zraka. Hvala
adrijana jakovina
27.05.2002
468. da li imate rešenja testovaiz hemije za 8 razed
nermin
29.05.2002
467. Ponovno vas lijepo molim da mi navedete formulu spoja koji nastaje reakcijom vod. otopine limunske kiseline i vod. otopine natrijeva benzoata.Još jedno pitanje:navedite mi nazive nekih intermetalnih spojeva.Puno vam hvala.
MarkoViskić
31.05.2002
466. Iako je to pitanje koje vam može postaviti netko iz srednje škole,molim vas recite mi što nastaje reakcijom vodene otopine limunske kiseline i vodene otopine natrijeva benzoata?Napravio sam doma taj pokus,ali ne znam što nastaje.Molim vas,odgovorite mi.
MarkoViskić
29.03.2002
465. PIŠEM REFERAT O PLEMENITIM METALIMA PA VAS MOLIM DA MI O NJIMA NAPIŠETE NEŠTO OPŠIRNIJE. UNAPRIJED HVALA
VJERA BURČA
31.05.2002
464. Evo me opet.Mala olimpijada je testiranje najboljih kemičara Hrvatske od kojih samo 4 ide na međunarodnu olimpijadu iz kemije. Ove godina je nije bilo jer su neki(iz 3.razreda) odustali.Mislim da je sad jasnije. Hvala!
Trpimir
31.05.2002
463. GALVANSKI ČLANCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OBJAŠNJAVAJTE,ŠTO PRIJE U PONEDIJAK JE TEST!!!!!!!!!!! NAJKASNIJE DO UJUTRO(PON),INACE CE NAS DJ PEPICA POKOPAT......... MOLIMO NAPISITE SVE O TOME,A POGOTOVO SVE O GAL. CLANKU SA Zn I Cu ELEKTRODAMA(ZASTO SE ZN OKSIDIRA???!!!)...hitno!!!
Geja Bartulović
01.06.2002
462. Da li vlažni praskavac znči praskavac koji se skuplja iznad vode? kako bi mogle u zadatku 11.11 odrediti valenciju metala? Puno hvala, Magda
Magda Galović
02.06.2002
461. Kako to da je maseni udio ozona u zraku veći od 5 promila smrtonosan? I zašto ozon na brojne organske tvari djeluje razarajuće?
Danijela Vincetić
30.05.2002
460. hm :-)) ovo nije bas pitanje... vise upozorenje onima kojima se tako nesto nikad nije dogodilo jer ne bih zelio da se taj nemili dogadjaj ponovi negdje drugdje i da netko nastrada... naime, radi se o tome da sam u laboratoriju priredjivao celulozni nitrat i glicerol-trinitrat... prije nego sto sam uopce zapoceo pokus, u smjesu za nitriranje upao mi je komad tkanine... reakcija je bila vrlo burna, a zbog vecih kolicina kemikalija, cijeli labos se ispunio crvenosmedjim dimom (NO2??)... problem je rijesen, nitko se nasrecu nije otrovao plinom... zanima me zasto se to dogodilo?? naime, tkanina je bila zapravo pamuk s nesto vune... zar se tu ne bi trebala dogoditi reakcija nitriranja?? i molim vas da mi napisete i objasnite sto se zapravo dogodilo... Hvala vam (i Bogu koji me spasio :-))
Filip Topic
29.05.2002
459. što je ozon i koje su posljedice ozonskih rupa?
ivana rogic
22.05.2002
458. Znam da su alotropske modifikacije ugljika dijamant i grafit ali u udžbeniku mi je nacrtana samo njihova struktura i gustoće. Mene još zanima kako oni nastaju i kako može biti tako velika razlika da je jedan jako čvrst a jedan mekan. Zašto je dijamant jeko teško naći i veoma je tvrd a grafit je baš suprotno? Usred čega nasteje jedan a usred čega drugi?
Vlatka Janeš
24.05.2002
457. Trebalo mi je malo vremena da sredim dojmove s natjecanja i ponovo se vrati u školu. Pošto mi je ovo bilo prvo državno natjecanje nemam ga s ničim uspoređivati. Svejedno mogu reći da je organizacija bila super. Voljela bih kad bi u Rovinj mogli otići svi zajedno, ali ne na natjecanje, nego samo da se družimo. Tamo sam upoznala puno novih ljudi s kojima se još uvijek čujem. Posebno pozdravljam sve osmaše i one koji me poznaju i idu u srednju školu. Puno pozdrava i Vama i organizatorima!
prof. Ivana Buljan i Petra Prgomet
29.05.2002
456. Možete li mi reći koji su uvjeti za ulazak u konkurenciju olimpijade(mala olimpijada), kako se provodi i kako se najbolje pripremiti? Hvala !
Trpimir Gerić
28.05.2002
455. Molila bih vas za pomoć u ovom zadatku: gustoća kisika u čvrstom stanju je 1.429g/cm3(centimetar kubični). Elementarna čelija je kubična, jednostavna sa duljinom brida 0.265nm. Koliko molekula čini elementarnu čeliju? koliko atoma kisika čini elementarnu čeliju?
Martina Prgomet
26.05.2002

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata