Molila bih vas za pomoć u ovom zadatku: gustoća kisika u čvrstom stanju je 1.429g/cm3(centimetar kubični). Elementarna čelija je kubična, jednostavna sa duljinom brida 0.265nm. Koliko molekula čini elementarnu čeliju? koliko atoma kisika čini elementarnu čeliju?

Ime i prezime: Martina Prgomet martina.prgomet@pu.hinet.hr

Martina, s obzirom da je gustoća omjer mase i volumena, a svojstvo je koje vrijedi za svaki dio kristala pa time i za jediničnu ćeliju, možeš slobodno reći da je gustoća kristala jednaka omjeru mase ćelije i njezina volumena. S obzirom da je riječ o primitivnoj (jednostavna baš i nije neki učestali izraz) ćeliji broj jedinki u njoj je jedan, tj., jedna molekula. To bi značilo da su u ćeliji dva atoma kisika. Pokušaš li to potvrditi računom dobiti ćeš drugačiji rezultat; u ćeliji je jedan atom. To i nije neki logičan rezultat.
Mislim da je problem u sljedećem: kisik ne kristalizira u kubičnom već u monoklinskom sustavu, prostorna grupa C2/m, parametri ćelije su: a = 540,3 pm, b = 342,9 pm, c = 508,6 pm i kut β = 132,53o. Tako kažu gospoda C. S. Barrett i L. Meyer u Physical Review 160 (1967) 694.
Mislim da je netko imao dobru namjeru no vrlo pogrešne izvore. Jako je malo vjerojatno da bi molekule poput O2 ili O3 kristalizirale u kubičnom sustavu. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr