što je ozon i koje su posljedice ozonskih rupa?

Ime i prezime: ivana rogic maja.rogic@zd.hinet.hr

Ozon je modifikacija kisika koja ima u molekuli tri atoma, dakle:O3.Daleko je reaktivniji od običnog kisika i uz fluor najjače oksidacijsko sredstvo uopće.
Za nastajanje i raspad ozona troši se jedan dio svijetlosne energije ultraljubičastog svijetla, tako da u visokim slojevima atmosfere ozon apsorbira ('troši'),dio ultraljubičastog zračenja i spriječava da ono dođe do stanovnika Zemlje, na koje ono ima nepogodno djelovanje (sunčeve opekline potječu od njega).
Ozonskim rupama nazivamo djelove atmosfere na kojima je stanjen taj omotač.Krajevi koji se nalaze ispod ozonskih rupa dobivaju više UV-svijetla pa je u njima učestalost bolesti izazvanih UV-zračenjem npr. raka kože bitno veća.
Postoji niz spojeva koji razlažu ozon a najpoznatiji su tzv. kloro-fluoro-ugljici (freoni).

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com