GALVANSKI ČLANCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OBJAŠNJAVAJTE,ŠTO PRIJE U PONEDIJAK JE TEST!!!!!!!!!!! NAJKASNIJE DO UJUTRO(PON),INACE CE NAS DJ PEPICA POKOPAT......... MOLIMO NAPISITE SVE O TOME,A POGOTOVO SVE O GAL. CLANKU SA Zn I Cu ELEKTRODAMA(ZASTO SE ZN OKSIDIRA???!!!)...hitno!!!

Ime i prezime: Geja Bartulović salviagirl@hotmail.com

 


Elektrokemijski članak (ili ćelija) sačinjen je od dva polučlanka ili drugačije od dvije elektrode čiji je kontakt ostvaren preko elektrolita (ionskog vodiča). Polučlanke, ukoliko su razdvojeni možemo spojiti slanim mostom (koncentrirana otopina elektrolita u agar-agar gelu).
Galvanski članak proizvodi električnu struju na temelju kemijske promjene koja se u njemu spontano zbiva. Elektrolitski članak čini upravo suprotno: narinuta struja ima za posljedicu kemijsku promjenu.

Svaku reakciju možemo prikazati kao razliku dvije redukcijske polureakcije;

Cu2+(aq) + 2e- → Cu(s)
Zn2+(aq) + 2e- → Zn(s)

odbijanjem dobivamo;

Cu2+(aq) + Zn(s) → Zn2+(aq) + Cu(s).

Čak i ako reakcija nije redoks moguće ju je prikazati kao razlike dviju redukcijskih polureakcija.
Oksidirani i reducirani oblici jedinki iste vrste (Zn2+(aq), Zn(s)) jedne polureakcije čine takozvani redoks par.
Elektrode dijelimo na dvije vrste: katoda i anoda. Katoda je uvijek ona elektroda na kojoj se događa redukcija, a anoda uvijek ona elektroda na kojoj se događa oksidacija (ovakvo definiranje elektroda otklanja zbrku koju uzrokuje polarnost).

DIJAGRAM ČLANKA ili ELEKTROKEMIJSKI DIJAGRAM

Dijagram Daniellovog članka je:

Zn(s)|ZnSO4(aq)||CuSO4(aq)|Cu(s)

Konvencija pri pisanju dijagrama članka je sljedeća:

1. Desna strana je uvijek katoda, a lijeva anoda.
2. puna okomita crta - | - predstavlja granicu faza (čvrsto/tekuće ili plin/tekuće itd),
točkasta okomita crta predstavlja tekući spoj (liquid junction) (polučlanci su u dodiru preko polupropusne membrane),
puna dvostruka okomita crta - || - predstavlja tekući spoj za koji je pretpostavljeno da je eliminiran potencijal tekućeg spoja (liquid junction potential) (recimo KCl slani most).

Da bismo znali koji će par polučlanaka biti galvanski razlika njihovih reduklcijskih potencijala (oni u tablicama) mora biti pozitivna jer:

ΔrG = -zFΔE

Da bi članak bio galvanski u njemu se mora zbivati spontana kemijska promjena. S negativnom razlikom potencijala to nije slučaj. Dobijemo li pozitivnu vrijednost ΔE, onda je prvi polučlanak katoda, a onaj odbijeni anoda. U suprotnom, spontana je upravo suprotno napisana promjena, tj., katoda i anoda krivo su odabrane. U galvanskom članku katoda će uvijek biti onaj polučlanak koji ima pozitivniji redukcijski potencijal.
Pogledaš li u knjizi tablicu redukcijskih potencijala lako ćeš otkriti da je potencijal redukcijskog para Zn2+(aq)/Zn(s) negativniji od bakrovog para i stoga je, prema gore napisanom, cink anoda, a bakar katoda.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija