Znam da su alotropske modifikacije ugljika dijamant i grafit ali u udžbeniku mi je nacrtana samo njihova struktura i gustoće. Mene još zanima kako oni nastaju i kako može biti tako velika razlika da je jedan jako čvrst a jedan mekan. Zašto je dijamant jeko teško naći i veoma je tvrd a grafit je baš suprotno? Usred čega nasteje jedan a usred čega drugi?

Ime i prezime: Vlatka Janeš ljubomir.janes@bj.hinet.hr

 


Kod grafita imamo čvrste veze unutar pojedinih slojeva, ali su slojevi međusobno povezani daleko elastičnijim i slabijim vezama (u pitanju je 'elektronski oblak' koji je vrlo fleksibilan),tako da slojevi relativno lako klize jedan po drugome.Unutar pojedinog sloja ipak postoje jake veze koje je teško kidati.Kad bi napravili materijal koji bi u svim smjerovima bio izgrađen od ugljikovih prstena dobili bi materijal koji bi bio čvršći od bilo kojega poznatog materijala,no to je još uvijek teško izvedivo.
Dijamant, za razliku od ugljika ima vrlo fiksne jednoliko po prostoru raspoređene veze koje mu daju tu posebnu tvrdoću,no budući da nisu dovoljno elastične dijamant je prilično krhak materijal.Za razliku od običnog čelika od kojeg je daleko tvrđi, jedan lagani udarac čekićem bi ga smrvio poput stakla (koje je isto tvrđe od čelika).
Dijamant nastaje kristalizacijom rastaljenog grafita pri temperaturi od oko 3600°C i tlaku od otprilike 100 000 bar-a.Za takvu kristalizaciju je potrebno puno vremena,želimo li dobiti lijepi i veliki kristal.U davna vremena Zemlja je imala vremena na pretek,a u dubokim slojevima lave; tlaka i visoke temperature koliko ti srce ište,pa su tako nastajali lijepi dijamanti.
Budući da ove uvjete nije lako postići a još manje ih održavati godinama,teško je dobiti lijepe umjetne dijamante. Daleko su skuplji i neugledniji od svojih 'prirodnih rođaka'.

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija