Možete mi nešto napisati o staklu, dobivanju itd.

Ime i prezime: Ivana Petrić adidas_mata@hotmail.com

 


Staklo je amorfna najčešće prozirna, pothlađena talina, sastavljena najčešće od oksida.
Amorfna, dakle položaji atoma gradivnih elemenata nisu strogo definirani (ne postoji neki element volumena u tom staklu, koji bi bio gradivna jedinica cijelog volumena stakla).
Budući da se staklo sastoji od krutih oksida elemenata, u kojima su jake kemijske veze, staklo je prilično tvrd materijal.Možemo to i dokazati tako da pokušamo nožem (čelik) zagrebati po staklu.Bit će to prilično teško, no komadom stakla ćemo lako izgrebati nož. Uostalom noževe brusimo s materijalom od kojeg se isto može napraviti staklo, ito posebno tvrdo (aluminijev oksid).
Kako radimo staklo? Vrlo jednostavno. U neku posudu koja podnosi bar 500°C stavimo malo npr. finog pijeska dodamo malo 'sode bikarbone' i sve to rastalimo.Nakon hlađenja dobit ćemo relativno (ili, ako imamo sreće, lijepo) proziran materijal - staklo!
Najčešća baza stakla je silicijev dioksid (SiO2)
kome se dodaje npr. Na2O (iz natrijevog karbonata (Na2Co3)) i nešto K2CO3 te CaO. Tako se dobija i obično prozorsko staklo.
Zamijenimo li nešto jednog od gradivnih oksida s olovnim oksidom npr. minijem (Pb3O4) dobit ćemo kristalno staklo.
Jedno od specijalnih stakala je kvarcno staklo koje je gotovo čisti SiO2 i ima posebna svojstva: tali se tek na oko 1700°C,provodi UV-zračenje,vrlo je tvrdo a, zbog vrlo malog koeficijenta toplinskog rastezanja,možemo posudu od takvog stakla usijati te baciti u hladnu vodu a da ne pukne!!
Postoje cijele znanosti koje se bave staklima,pa jednostavno ne znam odakle početi i što sve reći.
Nadam se da je ovo malo ipak nešto za početak.


Pozdrav (biii-biiip) Jurica.

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija