hm :-)) ovo nije bas pitanje... vise upozorenje onima kojima se tako nesto nikad nije dogodilo jer ne bih zelio da se taj nemili dogadjaj ponovi negdje drugdje i da netko nastrada... naime, radi se o tome da sam u laboratoriju priredjivao celulozni nitrat i glicerol-trinitrat... prije nego sto sam uopce zapoceo pokus, u smjesu za nitriranje upao mi je komad tkanine... reakcija je bila vrlo burna, a zbog vecih kolicina kemikalija, cijeli labos se ispunio crvenosmedjim dimom (NO2??)... problem je rijesen, nitko se nasrecu nije otrovao plinom... zanima me zasto se to dogodilo?? naime, tkanina je bila zapravo pamuk s nesto vune... zar se tu ne bi trebala dogoditi reakcija nitriranja?? i molim vas da mi napisete i objasnite sto se zapravo dogodilo... Hvala vam (i Bogu koji me spasio :-))

Ime i prezime: Filip Topic ftopic@net4u.hr

E Filipe a da ti malo bolje pročitaš knjigu koju si dobio? Pozdrav :)))))

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr