Da li vlažni praskavac znči praskavac koji se skuplja iznad vode? kako bi mogle u zadatku 11.11 odrediti valenciju metala? Puno hvala, Magda

Ime i prezime: Magda Galović bferic@net.hr

Magda, praskavac će, kao i svaki drugi plin sakupljan iznad vode ili vodene otopine, biti vlažan. U zadatku je to napisano više kao podsjetnik da valja načiniti korekciju tlaka (Daltonov zakon parcijalnih tlakova) radi dobivanja preciznije množine plina. U istom, i sličnim, zadacima do valencije ćeš doći na temelju opisanih kemijskih svojstava. Naime nabojni broj metala je nepoznat. Stoga valja izračunati molarne mase uz različite nabojne brojeve (1, 2, 3) i onda vidjeti koji bi to metali mogli biti te prema opisanom kemijskom svojstvu (svijetli bezbojan metal, bezbojna vodena otopina), odrediti pravi. U ovom slučaju uz Z = 1, metal je ili Fe ili Co, a ni jedan od njih neće dati bezbojnu otopinu. Uz Z = 2 dobiješ kadmij, odgovara opisu i nabojnom broju. Uz Z = 3 dobiješ tulij (boji otopine i skloniji nabojnom broju 3). Sa Z = 4 dobiješ 224, mogao bi biti radij, recimo da bi onda pisalo i da je radioaktivan, ovo je rješenje i manje točno od kadmija (veća je pogreška u molarnoj masi). Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr