Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

2806. Molila bih Vas bilo što o sulfidima.... Svojstva, slike, bilo kakve podatke.... Treba mi za maturalni rad.... Unaprijed HVALA!!!!!!!!!!!
ivana pištora
03.03.2007
2805. Zanima me princip rješavanja zadataka ovog tipa: Izračunajte pH otopine, ako je u 50 mL otopine benzojeve kiseline množinske koncentracije c = 0,05 mol/L dodano 20 mL kalijeve lužine c = 0,05 mol/L. Ka(benzojeva kiselina) = 6,5 * 10^-5 mol/L! Da li se tu radi o puferskoj otopini? Molim objašnjenje! Unaprijed hvala!
Iva Musa
28.02.2007
2804. Bok, nije mi baš jasno kako je to moguće da je propan polaran pa bi Vas molio da to malo obrazložite. Hvala, odlični ste...pozdrav iz Istre..
Goran Levak
03.03.2007
2803. Pozdrav! Već sam Vam bila poslala pitanje ali sam ostavila krivu e-mail adresu. Postavit ću ga još jednom. 1) Za svaki od sljedećih parova odredi koji će atom jače privlačiti zajednički elektronski par: a) Si i O --> O b) C i H --> C c) As i Cl --> Cl d) Cl i Sn --> Cl to kužim ali, kako onda svrstati veze od najslabije prema najjače polarnoj? Postoji li kakvo pravilo? Hvala! Biljana Krpan
Biljana Krpan
28.02.2007
2802. Kako se dobiva plastični sumpor?
Petra Kuštera
25.02.2007
2801. Smjesa vodika kisika,ugljikovog dioksida i dušika je 15L... Koji od plinova iz navedene smjese ne možeš skupljati u pneumatskoj kadi u epruvetu ispunjenu vodom?
Petra Kuštera
25.02.2007
2800. Sad učimo kemijske veze iz kemije. Nisam mislio da je to, barem ovo što sad mi radimo, fantastično lagano. Je li što teža stehiometrija jer na stranicama e-skole vidim baš puno pitanja iz kemijskog računa?
petar paar
23.02.2007
2799. Imate pravo za t-BuCl, krivo sam prepisala iz tuđe bilježnice i time je ispalo t-bULL.tražila sam na interntu pa nisam mogla naći ništa vezano uz t-bull. ako netko ima vremena da napiše nešto o t-BuCl, u kojim se spojevima može naći- puno bi mi značilo. radim seminarski rad pa mi treba što više podataka. hvala i hvala svima koji su mi dosad pomogli!
Anamarija Plajer
22.02.2007
2798. Molim Vas, koja bi mogla biti elektronska konfiguracija barija i radona? Hvala, pozdrav!
Maja
21.02.2007
2797. Našla sam u novinama članak i imam par pitanja. "ZAŠTO PLAČEMO KAD REŽEMO LUK? Kad prerežemo luk on otpušta plin propanetiol.Kad se pomiješa sa vodom,u očima stvara slabu kiselinu.Ta kiselina iritira oko i nadražuje suzne žlijezde koje počinju lučiti tekućinu kako bi iz oka isplahnulue kiselinu." 1.Što je propanetiol?(ako može građa,svojstva...) 2.Jednadžba reakcije propanetiola i vode. Hvala!!! :-)
Jana Volarić
21.02.2007
2796. Možete li mi reci kako se piše nastajanje ionske veze pomoću jednadžbi i kako tu odrediti valencije i kako znamo npr.dok imamo ovo:Na--Na+ + e-,kako znamo koliko gore mora biti elektrona i dolje,u drugom redu: Cl2+2e- --2Cl-,kako znamo da dolje mora biti 2e-,kako to izračunamo?Još me zanima kako se crta vodikova veza,kako da se prepozna koja je molekula polarna a koja ne i kao raste temperatura vrelišta kod elemenata,kako odrediti valencije kod kovalentnih i ionskih veza,kako da znam kakvog je oblika koja molekula-planarna,linearna,trigonska bipiramida... Molim vas da mi odgovorite danas ako je moguće jer sutra ujutro pišem takove zadatke a ne zanam to i profesorica ne zna objasniti,vec govori da cemo mi to skuziti,MOLIM VAS JOS JEDNOM,unaprijed PUNNNOOO HHHVVAALLAA!!!!!!!!!!!!
h.m
2795. Da, oksidacijski broj. Sad sam se sijetio
Petar Paar
22.02.2007
2794. Naš profesor kaže da je izraz "valencija" prilično zastario i da ga zamjenjuje noviji potpuniji izraz. Rekao nam ga je, ali nisam zapamtio pa jel možda vi znate?
Petar Paar
16.02.2007
2793. Možete li mi reći u kojim spojevima možemo naći T-BULL? koji spojevi mogu nastati iz njega i što točno označavaju SN1 i SN2? ako može odgovor danas bila bi jako zahvlana!!!!!!!
Anamarija Plajer
21.02.2007
2792. koji procesi uzrokuju miris da ugašena mirisna svijeća miriše po cimetu naranći i po ugašenim sviječama ( ima ih 5) hvala
Marijana
19.02.2007
2791. Učili smo iz biologije (na tom dijelu e škole ne mogu postaviti pitanje) da se razgradnjom ATP-a u ljudskom tijelu dobiva 50.2 kJ energije. Da li se toliko energije dobiva po jednoj molekuli ili po jednom molu?
gregor turkalj
19.02.2007
2790. Prema mom udžbeniku iz kemije, kutovi u kovalentnoj vezi objašnjavaju se kao nejednoliko odbijanje veznih i neveznih elektrona, tj. da se vezni elektroni jače odbijaju s neveznima. Ako su svi elektoni jednake čestice, kako se onda neki mogu odbijati jače, a neki slabije?
Mirna Kramar
18.02.2007
2789. Da li postoje mehanizmi sagorijevanja, npr. alkana ili o tome nema smisla govoriti? Hvala
Ivan Novak