Prema mom udžbeniku iz kemije, kutovi u kovalentnoj vezi objašnjavaju se kao nejednoliko odbijanje veznih i neveznih elektrona, tj. da se vezni elektroni jače odbijaju s neveznima. Ako su svi elektoni jednake čestice, kako se onda neki mogu odbijati jače, a neki slabije?

Ime i prezime: Mirna Kramar mirna156@net.hr

To je zbog toga što su vezni elektroni lokaliziraniji od neveznih. Elektroni u molekulama, naime, ne miruju, već se stalno gibaju. Zbog toga što se gibaju, a uz to su tako sitni, oni su doslovno "razmazani" u prostoru oko i između jezgara, pa zato obično govorimo o elektronskom oblaku. Oni elektroni koji sudjeluju o povezivanju dviju jezgara privučeni su objema pozitivnim jezgrama, tako da je njihov oblak "stisnutiji", tj. zauzima manje prostora, od onih elektrona koje privlači samo jedna jezgra - neveznih elektrona. Posljedica je toga da se najjače međusobno odbijaju dva nevezna elektronska para (koji zauzimaju puno mjesta), nešto slabije vezni s neveznim, a najslabije dva vezna elektronska para (koji zauzimaju bitno manje mjesta).
Ovo je prilično pojednostavljena slika (točnija bi priča zahtijevala dosta puno (uopće ne trivijalne) matematike), ali sasvim dobro obješnjava bit stvari.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr