Imate pravo za t-BuCl, krivo sam prepisala iz tuđe bilježnice i time je ispalo t-bULL.tražila sam na interntu pa nisam mogla naći ništa vezano uz t-bull. ako netko ima vremena da napiše nešto o t-BuCl, u kojim se spojevima može naći- puno bi mi značilo. radim seminarski rad pa mi treba što više podataka. hvala i hvala svima koji su mi dosad pomogli!

Ime i prezime: Anamarija Plajer Ina.Tesic@public.CARNet.hr

Dakle, tert-butil-klorid ili, bolje, 2-klor-2-metilpropan jest halogenalkan. Kao takav, on može sudjelovati u reakciji nukleofilne supstitucije. Pri razmatranju mogućih mehanističkih puteva valja uzeti u obzir da je ugljikov atom na kojem dolazi do reakcije tercijaran, te će shodno tome preferirani mehanizam reakcije biti SN1, gdje kao međuprodukt nastaje tercijarni karbokation (CH3)3C+. Reakciju bi valjalo izvesti u polarnom protonskom otapalu. Brzina iste neće ovisiti o koncentraciji nukleofila, već samo o koncentraciji 2-klor-2-metilpropana. Izvedeš li reakciju u vodenom mediju, dobit ćeš tert-butanol (zanimljiv alkohol koji je na sobnoj temperaturi krutina). Pokušaš li reakciju izvesti u npr. etanolu, dobit ćeš tert-butil-etil-eter, ali će reakcija ići znatno sporije jer je etanol manje polaran od vode pa je međuprodukt u njemu nepostojaniji.

Ako si izvela ili promatrala neku konkretnu SN1 reakciju i nešto ti nije jasno, pošalji propis i pitaj što te muči.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr