Našla sam u novinama članak i imam par pitanja. "ZAŠTO PLAČEMO KAD REŽEMO LUK? Kad prerežemo luk on otpušta plin propanetiol.Kad se pomiješa sa vodom,u očima stvara slabu kiselinu.Ta kiselina iritira oko i nadražuje suzne žlijezde koje počinju lučiti tekućinu kako bi iz oka isplahnulue kiselinu." 1.Što je propanetiol?(ako može građa,svojstva...) 2.Jednadžba reakcije propanetiola i vode. Hvala!!! :-)

Ime i prezime: Jana Volarić tomislav.volaric1@zg.t-com.hr

O tome se već par puta pisalo na e-školi pa do odgovora lako možeš doći uz pomoć tražilice. Pošto to već nisi učinila, preporučam ti ipak da pogledaš ovdje i ovdje, a i stranice preporučene na tim odgovorima.
Za naziv propanetiol se bojim da je pogrešan, u najboljem slučaju trivijalan jer je sustavno ime lakrimatornog faktora iz luka sin-propantial-S-oksid. Njegova formula je dana na jednom od prošlih odgovora pa ju neću ovdje navoditi.
Reakcijom lukovog suzavca i vode nastaju propanal i sumporasta kiselina, ali budući da je u tom spoju sumpor u oksidacijskom stanju nula, vjerojatno se događa još nešto pa jednadžbu hidrolize ostavljam pod upitnikom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

Izraz propanetiol je najvjerojatnije nastao pogrešnim prevođenjem engleske riječi propanethiol. Radi se o spoju CH3CH2CH2SH čije kemijsko ime na hrvatskom jeziku glasi propantiol (dakle, razlika je u jednom slovu e). To je spoj koji se doista nalazi u stanicama luka, međutim on nije izravno odgovoran za suženje očiju. Pod utjecajem aliinazâ, enzima koji se nalaze u stanicama luka, propantiol se najprije oksidira u nestabilnu propansulfensku kiselinu CH3CH2CH2SOH koja se zatim spontano pregrađuje u suzavac syn-propantial-S-oksid. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr