Da li postoje mehanizmi sagorijevanja, npr. alkana ili o tome nema smisla govoriti? Hvala

Ime i prezime: Ivan Novak inovak@net.hr

Mehanizmi sagorijevanja, naravno, postoje, međutim nisu svi baš posve razjašnjeni (općenito, mehanizmi se kemijskih reakcija nikada ne otkrivaju, već se uvijek predlažu u skladu s opažanjima kinetičkih i inih eksperimenata). Problem sa sagorijevanjima je da su to u pravilu dosta brzi procesi dosta "neuredne" stehiometrije - mogu nastajati svakakvi produkti u raznim omjerima, a točno poznavanje stehiometrije neke reakcije jedan je od osnovnih preduvjeta za ispitivanje kinetike reakcije i predpostavljenje mehanizma. Ipak, predpostavljeni su do danas mnogi mehanizmi reakcija izgaranja, od kojih neke možeš naći na:
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr