Pozdrav! Već sam Vam bila poslala pitanje ali sam ostavila krivu e-mail adresu. Postavit ću ga još jednom. 1) Za svaki od sljedećih parova odredi koji će atom jače privlačiti zajednički elektronski par: a) Si i O --> O b) C i H --> C c) As i Cl --> Cl d) Cl i Sn --> Cl to kužim ali, kako onda svrstati veze od najslabije prema najjače polarnoj? Postoji li kakvo pravilo? Hvala! Biljana Krpan

Ime i prezime: Biljana Krpan biljana.krpan@skole.hr

Mjera za "sposobnost" nekog atoma da privuče zajedničke elektrone je elekronegativnost. U vezi među dvama atomima, jače će privući zajednički elektronski par onaj atom koji ima veću elektronegativnost. Nadalje, što je veća razlika elektronegativnosti dvaju atoma, to će zajednički elektronski par biti jače privučen elektronegativnijemu atomu, a samim će time i veza biti polarnija. Ukoliko je razlika elektronegativnosti manja od 1,9, vezu se obično smatra (polarnom) kovalentnom, a ukoliko je razlika elektronegativnosti veća od 1,9, vezu se obično smatra ionskom (s više lil manje izraženim kovalentnim karakterom).
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinovic   vstilinovic@chem.pmf.hr