Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

2976. KOja je jednadžba sumporovodične kiseline te njena formula i drugi naziv?
Ivana Jurišić
28.10.2007
2975. sto su freoni, kako i gdje se koriste, i sto se sve moze reci njima?
vanja đanić
23.10.2007
2974. možete li mi odgovoriti na pitanje kako ne dolazi do pucanja hladila kod obične destilacije(u laboratorijima) tijekom ulaženja vrele pare u hladno stakleno hladilo? nije mi jasno jer su tu ogromne temperaturne razlike. valjda bi staklo trebalo doživjeti nekakav šok.
Kristian Nakić
21.10.2007
2973. Evo i mene, malo za promjenu - lol - dobra vijest je da kemiju i biokemiju imam samo prva dva semestra, nakon toga više ni a od mene! :) Nego, zanima me par sitnica o apsolutnoj konfiguraciji - kod određivanja prioritetnih grupa, drugo sekvencijsko pravilo glasi da ako su prvi atomi isti, gledaju se slijedeći do prve razlike - no ako ja imm dva C atoma (između njih je kiralno središte) i ta oba atoma imaju na sebi vezane različite grupe (npr. H, OH, CH3 i slično) u sva tri smjera, kako da znam koju grupu gledam prvu da bih mogla odrediti koji su ti slijedeći atomi i gdje je razlika? generalno me to drugo pravilo malo zbunjuje pa ako biste mi to mogli pojasniti bila bih vam jako zahvalna!
18.10.2007
2972. Puno pozdrava, evo mene opet! Ako biste mi mogli malo pojasniti dva pojma: prvi je keto-enolna tautomerija - jasno mi je što je to otprilike, ali ako biste mogli malo pojasniti mehanizam kog prelaska vodika i selidbe dvostruke veze a drugi aldolna kondenzacija - isto malo mehanizam Hvala puno unaprijed, nije jako hitno (do kraja tjedna :) )!!!
14.10.2007
2971. 1.Fiziološka otopina je 0,9%-tna otopina natrijeva klorida u vodi.Kako ćeš prirediti 500g fiziološke otopine? 2.Koji od ovih oksida u reakciji s vodom tvori hidroksid?Napiši jednadžbu kemijske reakcije: a)ugljikov(IV)oksid b)natrijev oksid c)sumporov(VI)oksid d)ugljikov(II)oksid 3.Zašto hidroksid Fe(OH)3 nije lužina? 4.Na vrhu boce koja je sadržala NaOH sakupila se bijela tvar.Zašto?
Petra Kuštera
11.10.2007
2970. sto su hidroksidi,a sto luzine?
barbara banely
11.10.2007
2969. Koja je razlika između atmosferskog tlaka i tlaka para? Nadam se brzom odgovoru... Unaprijed hvala.....
Kristina Gudlin
08.10.2007
2968. Bok! U zadnje vrijeme muči me jedno pitanje, a to je izabrati temu za maturalni rad iz kemije pa bih vas molila da mi pomognete. Htjela bih pisati o nečemu zanimljivom, nesvakidašnjem, ali i da ću moći naći dosta literature vezano za tu temu. Nadam se da ćete mi pomoći u odabiru teme. Hvala unaprijed!Pozdrav
Ana Marković
10.10.2007
2967. Puno pozdrava i pohvala stranici! Jedno pitanjce iz kemije, ispitno je pa molim brzi odgovor. :) Koja je kiselina jača, octena ili 2,2,2-triklor octena i zašto? Unaprijed hvala!
10.10.2007
2966. Kako se imenuju kompleksni spojevi i gdje mogu naći na internetu neke zadtke za vježbu?
igor jajčinović
30.09.2007
2965. Kako se zove filtrat koji dobijemo filtriranjem kalcijeva hidroksida i što će se sa njime dogoditi ako u njega upuhujemo zrak iz pluća?
Martina
09.10.2007
2964. Pronašla sam odg na pitanje o pojavi kondenzacije pri otvaranju škrinje, no i dalje neznam odg na pitanje iz vježbenice: Kako to da se Snješko, iako je i dalje temp.= 0 stupnjeva,polagano smanjuje a da pri tom ne vidimo tekuću vodu nastalu taljenjem snijega? Hvala
Ljerka sarin
06.10.2007
2963. Reakcijom metalnog natrija s vodom nastaje vodena otopina natrijeva hidroksida i plin vodik uz oslobađanje topline. 2Na + 2H2O -- 2NaOH + H2 E sada mene zanima odakle taj broj 2 ispred natrija i vode u jednadžbi. Kako njega znamo ili odakle nastaje taj broj 2? Ovo je konkretan prikaz kemijske i fizikalne promjene. Unaprijed Hvala. Dejan
Dejan Bošnjak
06.10.2007
2962. Postavljeno mi je pitanje da odredim je li polumjer kationa natrija veći od aniona fluora ili obrnuto ili je pak jednak. E sad, mene zanima, na koji način to odredit i kako obrazložit odgovor. Nadam se da sam dobro objasnio problem. p0z
Damir Ćaćić
30.09.2007
2961. Pitanje glasi: zašto led kada otvorimo škrinju sublimira, odnosno zašto nastaje ono bijela para? Ja mislim da to ima veze sa razlikom u tlakovima i temperaturi unutar škrinje i van škrinje, ali nisam siguran. Fala na odgovoru!!!
Zvonimir Lacković
06.10.2007
2960. koliko je potrebno barij klorida da se iz 10 grama natrij sulfata istalozi sav prisutni sulfatni ion?
suzana azdajic
04.10.2007
2959. što dobivamo elektrolizom pitke vode? jeli to zaista ono fuj sto pijemo i dali filterima za vodu zaista uništavamo i one vazne sastojke vode? hvala
sanja zbukvić
03.10.2007
2958. Za pokus iz kemije potrebno mi je : olov (II) nitrat, kadmijev nitrat, natrijev sulfid, etanol,klorovodična kiselina. Gdj mogu nabaviti potrebne sastojke i da li mi nešzo iz kučanstva može poslužiti kao zamjena?
Vesna Prpić
04.10.2007
2957. ...eeej...imam jedno pitanje...ovak-od čega je građena puževa kućica...??....molim da što brže odgovorite.... HVALA
ana androić