Koja je razlika između atmosferskog tlaka i tlaka para? Nadam se brzom odgovoru... Unaprijed hvala.....

Ime i prezime: Kristina Gudlin i_hate_myself

Pretpostavljam da te pomalo zbunila definicija vrelišta- temperatura pri kojoj je tlak para jednak atmosferskom.

Očito je da je jedan od tlakova iz definicije funkcija temperature. To je upravo tlak para, koji raste porastom temperature, te ovisi o vrsti tvari. A koja tvar ima veći tlak para možeš otprilike procijeniti na temelju iskustva, tj.koja brže isparava ima veći tlak para, tako primjerice možeš znati da etanol ima veći tlak para od vode. O tlaku para možeš više pročitati ovdje, te tako da upišeš taj pojam u tražilicu, jer već se pisalo o tlaku para u prijašnjim odgovorima. Atmosferski tlak je tlak na bilo kojem mjestu na zemaljskoj kugli, što možeš čuti na vremenskoj prognozi, te u svakom trenutku na internetu potražiti koji je atmosferski tlak u tvome mjestu. O njemu malo više ovdje.

Nadam se da je odgovor bio dovoljno brz.
Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr