Bok! U zadnje vrijeme muči me jedno pitanje, a to je izabrati temu za maturalni rad iz kemije pa bih vas molila da mi pomognete. Htjela bih pisati o nečemu zanimljivom, nesvakidašnjem, ali i da ću moći naći dosta literature vezano za tu temu. Nadam se da ćete mi pomoći u odabiru teme. Hvala unaprijed!Pozdrav

Ime i prezime: Ana Marković jzagar@net.hr

Preporučam ti da prolistaš svoje srednjoškolske udžbenike i odabereš neko gradivo koje nije detaljno obrađeno ili pak kakvu zanimljivost koja je šturo opisana.

Uzevši u obzir da si sad 4. razred, preporučio bih ti obraditi neki tip reakcija organskih spojeva, npr. nukleofilnu supstituciju na zasićenom ugljikovom atomu ili karbonilnoj skupini, nukleofilnu adiciju na karbonilnu skupinu, eliminacijske reakcije itd. Razni mehanizmi reakcija u udžbenicima su navedeni samo imenom i (eventualno) sažeto objašnjeni pa tu zaista imaš mnogo prostora za proučavanje i uobličavanje naučenog u maturalni rad. S druge strane, možda ćeš poželjeti detaljnije obraditi neku vrstu organskih spojeva, npr. terpene, aromatske spojeve i sl.

Ako ti je pak milija anorganska kemija, sjeti se da su kompleksni spojevi vrlo slabo (ako uopće) pokriveni nastavnim programom, pa ni to ne bi bilo loše izložiti u maturalnom radu. Elektrokemija u drugom razredu se obično ne radi jako detaljno, pa razmisli i o tome. Slabo je pokrivena i kinetika kemijskih reakcija - možda ti se upravo to svidi.

Razmisli malo o ovim prijedlozima, "preleti" kroz sadržaj udžbenika iz kemije i sigurno ćeš naći nešto. Svakako se javi kad odabereš temu ili načiniš kakav manji popis tebi atraktivnih tema.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr