sto su hidroksidi,a sto luzine?

Ime i prezime: barbara banely honey_code16@hotmail.com

O razlici između hidroksida, baza i lužina već smo više puta raspravljali na e-školi (tražilica!).

Hidroksidi su spojevi koji sadrže hidroksidni ion OH. Primjeri hidroksida: natrijev hidroksid, NaOH; kalijev hidroksid, KOH; kalcijev hidroksid, Ca(OH)2.

Baze su prema Arrheniusovoj definiciji spojevi koji otopljeni u vodi povećavaju koncentraciju hidroksidnih iona. Tipične baze su topljivi metalni oksidi i hidroksidi te amonijak i njegovi derivati amini. Netopljivi (točnije: slabo topljivi) metalni hidroksidi nisu baze.

Osim Arrheniusove definicije, postoje i općenitije definicije baza. Prema Lowry-Brønstedovoj teoriji baza je tvar koja može primiti primiti proton, tj. ona je akceptor protona. Najopćenitija je Lewisova definicija koja kaže da su baze kemijske vrste koje mogu dati elektron, tj. da su baze donori elektrona.

Na razini osnovne škole dovoljno je držati se Arrheniusove definicije baze.

Lužine su vodene otopine baza. Primjerice, natrijeva lužina je vodena otopina natrijevog hidroksida. Amonijeva lužina je vodena otopina amonijaka. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr