Reakcijom metalnog natrija s vodom nastaje vodena otopina natrijeva hidroksida i plin vodik uz oslobađanje topline. 2Na + 2H2O -- 2NaOH + H2 E sada mene zanima odakle taj broj 2 ispred natrija i vode u jednadžbi. Kako njega znamo ili odakle nastaje taj broj 2? Ovo je konkretan prikaz kemijske i fizikalne promjene. Unaprijed Hvala. Dejan

Ime i prezime: Dejan Bošnjak debosnja@inet.hr

Pa, kad jednadžbom opisuješ neku kemijsku reakciju, tada ti valja prvo napisati reaktante i produkte:

Na + H2O → NaOH + H2

Koeficijenti ispred pojedinih simbola ili formula posljedica su zakona o očuvanju mase, koji kaže da je masa reaktanata i produkata ista, tj. svi atomi koji "uđu" u reakciju moraju iz nje i "izaći" (pregrupirani, jer to je bit kemijske reakcije).

Dakle, poštujući zakon o očuvanju mase, imamo:

2Na + 2H2O → 2NaOH + H2

(U prvoj jednadžbi, primijetit ćeš, nije jednak broj atoma na lijevoj i na desnoj strani. U drugoj jednadžbi to je riješeno mijenjanjem odgovarajućih koeficijenata.)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr