što dobivamo elektrolizom pitke vode? jeli to zaista ono fuj sto pijemo i dali filterima za vodu zaista uništavamo i one vazne sastojke vode? hvala

Ime i prezime: sanja zbukvić sjagarcec@yahoo.com

Elektrolizom pitke vode neće se bogznašto dobiti jer ista nije baš neki vodič električne struje. Inače bi trebali nastajati vodik i kisik.
Ono "fuj" što piješ, nagađam, jest klorirana voda. Preciznije, u pitanju je voda kojoj je dodan natrijev hipoklorit da se potamane bakterije i praživotinje u njoj.
Filtri za vodu uklanjaju veće čestice. One nisu naročito korisne za piće pa pretpostavljam da "oni važni sastojci" ostaju u vodi.
Najvažniji sastojak vode jest ona sama. No, takva voda nam je bljutava jer smo navikli piti vodu u kojoj ima iona natrija, kalija, kalcija i magnezija te kloridnih i hidrogenkarbonatnih iona. Sve drugo je ili nevažno ili štetno (makar i samo kvarilo okus).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr