Evo i mene, malo za promjenu - lol - dobra vijest je da kemiju i biokemiju imam samo prva dva semestra, nakon toga više ni a od mene! :) Nego, zanima me par sitnica o apsolutnoj konfiguraciji - kod određivanja prioritetnih grupa, drugo sekvencijsko pravilo glasi da ako su prvi atomi isti, gledaju se slijedeći do prve razlike - no ako ja imm dva C atoma (između njih je kiralno središte) i ta oba atoma imaju na sebi vezane različite grupe (npr. H, OH, CH3 i slično) u sva tri smjera, kako da znam koju grupu gledam prvu da bih mogla odrediti koji su ti slijedeći atomi i gdje je razlika? generalno me to drugo pravilo malo zbunjuje pa ako biste mi to mogli pojasniti bila bih vam jako zahvalna!

Ime i prezime: Nina Gregl deepblueocean13@yahoo.com

Moram priznati da mi nije baš savim jasno tvoje pitanje. Malo je teško ovako samo riječima, bez crteža, raspravljati o određivanju apsolutne konfiguracije. Za prvu pomoć mogu ti ponuditi stranicu s Wikipedije, klikni ovdje. Ako ti to baš i ne pomaže, navrati jedan ponedjeljak poslije pola osam navečer u kemijski kabinet zagrebačke V. Gimnazije, tamo se redovito održavaju sastanci Sekcije za izobrazbu Hrvatskoga kemijskog društva, pa možeš sa mnom ili s kime od mojih kolegica i kolega raspraviti o tome uz mogućnost crtanja. Ovih dana ćemo na stranicama e-škole objaviti i popis predavanja Sekcije za zimski semestar ove školske godine. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr