Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

2406. Što će se dogoditi ako komad bijelog fosfora ostavimo u otvorenoj čaši s vodom(neposredno prije odlaska na god. odmor)? Unaprijed hvala.
12.03.2006
2405. CAO.VEC TRECI PUT VAS MOLIM ZA ODGOVOR NA SLEDECE PITENJE PE VAS JOS JEDNOM MOLIM ZA ODGOVOR>HITNO MI JE POTREBAN OPIS POSTUPKA ZA EXTRAKCIJU NIKOTINA IZ DUVANA U LABORATORIJSKIM USLOVIMA.POMOC MI JE POTREBNA DA BIH NAPISAO SEMINARSKI RAD.UNAPRED HVALA
KARAJIC ALEXANDAR
11.03.2006
2404. Gradski plin je pretežno metan, CH4. U čašu od 600 ml uliveno je 400 ml vode iz slavine te je sadržaj čaše zagrijavan plinskim plamenikom. Na vanjskoj stijenci čaše pojavio se tanki sloj tekućine i zamagli čašu . Daljnim grijanjem taj sloj tekućine je nestao.a)Koji je kvalitativni kemijski sastav te tekućine?Po meni bi to trebala biti voda b)Otkud ta tekućina, po meni: zagrijavanjem je voda isparila pa se dio kondenzirao na hladnoj vanjskoj stijenci c)Zašto tekućina nestaje, ovo uopće ne znam d) Smatraš li da tekućina nastaje nekom kemijskom reakcijom napiši njezinu jednadžbu.Po meni nema nikakve reakcije, ali zašto bi bilo postavljeno to pitanje(možda da nas zbuni, ali sumnjam) e)predloži pokus kojim bi dokazao svoju pretpostavku o porijeklu te tekućine. Pa kapanje vode na bakrov(II) sulfat Molim vas recite mi da li su moja razmišljanja točna i kakve veze s tim ima metan! Unaprijed hvala
13.03.2006
2403. Ispričavam se što sam vas krivo optužila, ali mi je to bilo jako čudno!
13.03.2006
2402. ovakvih pitanja ima jako puno, a ja ih ne kužim Izračunaj masu etil klorida , koji može nastati iz 56 grama etena. Koako se to rješava?
13.03.2006
2401. Već 3. pitanje je objavljeno bez odgovora!
13.03.2006
2400. zanima me zašto mi se kada sam pokušavala kristalizirati NaCl iz vodene otopine NaCl, NaCl prvo kristalizirao na vrhovima čaše a tek kasnije na končiću?hvala
Ivana Antunović
12.03.2006
2399. Komad bijelog fosfora ostavljen je na laboratorijskom stolu u otvorenoj čaši s vodom neposredno prije odlaska na ljetni godišnji odmor. Što će se dogoditi? E ovako, ja sam prvo pomislila na kisik ali ne može se fosfor u vodi zapaliti pa sam pomislila na ugljikov dioksid.Ne znam, možda bi on mogao s vodom stvoriti kiselinu, ali što bi se dogodilo s fosforom?Nastala sol(fofor+kiselina)?No to mi je prečudno. Molim vas recite mi točan odgovor! Unaprijed hvala!
13.03.2006
2398. Izračunaj masenu koncentraciju i molalitet vodene otopine KOH ako je množinska koncentracija 0.01 mol/L.Ovo je jedan od zadataka s općinskog natjecanja 2004 g. i u rješenjima piše da je rez. masene konc 0.741 g/L a meni dolazi 0.56108 g/L,a molalitet neznam kako izračunat zato Vas molim za malo pomoći..hvala
Goran Levak
12.03.2006
2397. Pozdrav! Imam dva kratka pitanja pa sam ih postavila zajedno: 1. Kada treba napisati znakove za izotope elementa, je li dovoljno napisati samo nukleonski broj gore lijevo, ili i nukleonski broj (gore lijevo) i atomski broj (dolje lijevo)? Ili je to svejedno? 2. Kada prikazujemo nastajanje iona od nekog elementa, je li ispravnije napisati Al-3e → Al3+ ili treba ovo '-3e' smjestiti na strelicu? Ili je i to svejedno? Dobro, pitanja nisu možda tako kratka, ali odgovor sigurno jest. Unaprijed hvala.
13.03.2006
2396. Nekoliko puta sam pri rješavanju različitih zadataka, naišla na one ovakvog tipa: Reakcijom 20 molekula nekog ugljikovodika sa 210 molekula kisika nastaje isti broj molekula ugljikova dioksida i vode. Napiši jednadžbu kemijske reakcije! Koji je općeniti princip rješavanja zadataka ovakvog tipa?
13.03.2006
2395. Zanima me da li su elektroliza i zagrijavanje bakra na zraku kemijske ili fizikaln promjene? To je sve za sad,unaprjed hvala!
Iva Kozina
12.03.2006
2394. mozete nam reci nesti vise o jodoform reakciji i kako se odreduje element putem nmr?
penny lane
02.05.2003
2393. zanima me potpuni mehanizam jodoform reakcije.unaprijed hvala
maja tolić
02.03.2004
2392. zbog čega se razlikuju titracije pomoću različitih indikatora?
Jelena Mamić
12.03.2006
2391. Poštovani profesore, molim Vas pojašnjenje vezano za gradivo koje će biti na županijskom natjecanju iz kemije. Navedeno je da će biti obuhvaćena i eliminacija kao vrsta kemijske reakcije. Molim Vas možete li mi pojasniti taj pojam! Zahvaljujem Vam na odgovoru, Evelin
Evelin Despot Slade
02.03.2006
2390. LOL Ja sam stvarno zapeo oko crvenog kupusa... Evo ovako, znam da sve to više-manje ovisi o proizvodu, samo bi vas zamolio da provjerite: sapun+kupus=ruzicasta sampon+kupus=njezno ruzicasta zgusnuta detergent+kupus=izmedju ruzicaste i ljubicaste prašak za pecivo+kupus=tamno ljubicasta zgusnuta calgon+kupus=zuto voda vodovodna+kupus=ljubicasto Ispričavam se što gnjavim s ovim, ali poprilično mi je važno... Zahvaljujem na prošlom odgovoru i unaprijed za ovaj. Pozdrav :)
Ivan Cerovac
11.03.2006
2389. Zanima me da li se pri dodavanju boraksa u etanol, boja plamena mjenja u žuto ili u zeleno, jer u udžbeniku piše da se mjenja u žuto, a tijekom izvođenja tog pokusa boja plamena je više nalikovala na zeleno nego na žuto. Hvala!
Petar Bertok
12.03.2006
2388. @ gosp. Judaš: Hvala hvala, ma nije mi lako izjednačavat redokse sa kiselim i bazičnim medijima, oni su mi najveća ljubav i noćna mora. :) Ovaj vaš sažetak je pomogao. Moram još malo prošvrljat po stranicama e-škole, još će se nešto nać... :) Sretno svima na županijskom u četvrtak. Pozdrav.
Marko Viskić
12.03.2006
2387. kako se izračunava atomska masa nekoga elementa pomoću njegovih izotopa. hvala!
irma imamović
09.03.2006

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata