ovakvih pitanja ima jako puno, a ja ih ne kužim Izračunaj masu etil klorida , koji može nastati iz 56 grama etena. Koako se to rješava?

Ime i prezime: Sandra Mikulandrić Sandramik@yahoo.com

Najprije trebaš ustanoviti da iz jedne molekule etena nastaje jedna molekula etil-klorida. Prema tome, iz dviju molekula etena nastat će dvije molekula etil-klorida, iz deset molekula etena nastat će deset molekula etil-klorida itd. Iz 56 g etena nastat će onoliko molekula etil-klorida koliko ima molekula etena u 56 g etena.

Sada pokušaj izračunati koliko molekula ima u gomili molekula etena čija je masa 56 g; naprosto podijeli 56 g s molekulskom masom etena (izraženoj u gramima). Dobiveni broj zatim pomnoži s molekulskom masom etil-klorida (izraženoj u gramima) i dobit ćeš ukupnu masu svih nastalih molekula etil-klorida.

Uobičajeniji način rješavanja takvih zadataka je pomoću množine tvari, no gornji primjer pokazuje da ih je moguće riješiti i bez formalnog poznavanja pojma množine. Više o množini tvari (n) i njezinoj jedinici mol učit ćeš u prvome razredu gimnazije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr