LOL Ja sam stvarno zapeo oko crvenog kupusa... Evo ovako, znam da sve to više-manje ovisi o proizvodu, samo bi vas zamolio da provjerite: sapun+kupus=ruzicasta sampon+kupus=njezno ruzicasta zgusnuta detergent+kupus=izmedju ruzicaste i ljubicaste prašak za pecivo+kupus=tamno ljubicasta zgusnuta calgon+kupus=zuto voda vodovodna+kupus=ljubicasto Ispričavam se što gnjavim s ovim, ali poprilično mi je važno... Zahvaljujem na prošlom odgovoru i unaprijed za ovaj. Pozdrav :)

Ime i prezime: Ivan Cerovac xalik@net.hr

Točno je, ovisi o proizvodu, tako da ne mogu ništa točno reći.
Crvena boja indikatora je u kiselom, kao pH raste polako ide u ljubičasto i tako je do praktički neutralnog, onda ide u plavo (vrlo blago lužnato) pa u zeleno (jače lužnato) i na kraju u žuto (vrlo lužnato).

Uzeti recimo ocat pa vidjeti boju u octu (crveno).
Uzeti solnu kiselinu (može se kupiti u svakoj trgovini) ili malo kiseline iz akumulatora - to će biti vrlo kiselo (lijepo crveno).
Uzeti sodu bikarbonu, malo ju zažariti u žličici (da nastane nešto natrijevog karbonata) i otopiti u vodi (mora dati plavo ili zeleno obojenje).
Uzeti Permetal moralo bi dati žuto. U to dodavati destiliranu vodu i malo po malo će zeleniti i poplaviti. Umjesto destilirane vode može se dokapavati solnu kiselinu i vidjet će se sve promjene boje.
Kad se utvrdi sve promjene boje onda se sve može doraditi tako da se sve relativno brzo može pokazati sve boje.

Ove stvari koje su guste (šamponi, sapuni i sl.) može se uvijek pomiješati s malo vode pa će boje biti ljepše.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr