Nekoliko puta sam pri rješavanju različitih zadataka, naišla na one ovakvog tipa: Reakcijom 20 molekula nekog ugljikovodika sa 210 molekula kisika nastaje isti broj molekula ugljikova dioksida i vode. Napiši jednadžbu kemijske reakcije! Koji je općeniti princip rješavanja zadataka ovakvog tipa?

Ime i prezime: Ivana Grgić vjekoslav.grgic@zg.t-com.hr

Stvar je u sljedećem:

1. Broj molekula CO2 izravno određuje broj atoma ugljika u 20 molekula uporabljenog ugljikovodika,

2. Broj molekula vode dvostruko je manji od broja atoma vodika u 20 molekula uporabljenog ugljikovodika.

Prema tome možeš napisati reakciju:

20 CXHY + 210 O2 → X CO2 + Y/2 H2O

(gdje je Y u ovom slučaju jednak X jer je u zadatku tako rečeno: ...nastaje isti broj molekula CO2 i H2O... iz čega zapravo možemo zaključiti da je ugljikovodik alken ili ciklički alkan)

Sada treba naći koji su to stehiometrijski brojevi s kojima možemo raspisati kemijsku jednadžbu tako da u njoj koristimo 210 molekula kisika, tj. 420 atoma kisika! Eh, i naravno iznaći koji je to ugljikovodik.)

Dalje probaj sama.

Pozdrav.